gecco

Mají ´dnešní´ TV ještě analogový tuner?

V návaznosti na ´minulou otázku´ (vyměnit kondík nestačilo, TV šla do háje) uvažuju o koupi nové…
Ale zatímco informace o digitálních tunerech najdu u každé nabídky, info o analogovém tuneru chybí…
Byl jsem se zeptat i prodavače v ´elektru´ – koukal na mne jako čerstvě vyoraná myš, poradil se s kolegou – a řekl, že neví (no, on to byl spíše podavač, než prodavač)…
😉
Tak se ptám tady – nevíte to někdo?
Z určitého důvodu by se mi (i) analog docela hodil…
😉
Díky předem…

Nejlepší odpověď
Arne1

Určitě mají. Je spousta míst, kde je ještě analogový signál i když nemá původ v anténě. Ale v případě nákupu bych pro každý případ zkontroloval dokumentaci a případně praxi – input by měl jít volit jako ATV" nebo „DTV“.

Další odpovědi
annas

Kupovala jsem televizi v prosinci. Dívala jsem se na rozměry a přišla za mnou prodavačka a hned vysvětlovala,, že televize je určena pro nové vysílání.

Vzhledem k „zrenovovanému satelitu“ mně říkal známý technik, že to není třeba řešit.

Nedávno jsem zaslechla v TV rozhovor s někým, že do roku 2020 je čas na výměnu TV. Takže je zřejmě dobré prověřit, co kupuji, hlavně u odbroníků, jak praví slogan.

Kepler

Pokud vím, analogově se u nás už několik let nevysílá a pochybuju, že nějaké televize s analogem u nás v prodeji jsou. Pokud budeš vybírat LED televizi, pak už s tunerem DVBT-2 s kodekem HEVC-265, který je certifikován na chystaný nový formát vysílání u nás (tuším do r. 2020 celoplošně). Jestli budeš chtít nadále nahrávat na VHS kazety, můžeš použít dosavadní set top box pro CRT televizor, ale jen do doby než se začne vysílat v DVBT-2. Pak to bude chtít nový STB.

cochee

Vůbec si netroufnu odhadnout poměr mají/nemají, ale alespoň některé určitě mají. Moji staříci si koupili model Philipsu z r. 2014 a ten analog má. Stejně tak první TV, na kterou jsem na Heuréce namátkou narazil, Samsung UE32J5100, analog má taky. Zkus prostě k tebou vybranému modelu stáhnout manuál, ten Samsung třeba jsem našel na Euronicsu.

mosoj

Nevím jestli všechny značky, ale za LG dám ruku do ohně. Ano umí příjem analogový, DVBT 1 nebo (1,2) i kabel. Máme novou LG. Na kabelu analog, DVBT i konvertovaný satelit a naladí vše. U každé naladěné stanice jsou o tom informace.
Domnívám se, že to je standart u všech značek a k analogu se přidával pouze tuner DVBT s kompabilitou starého zařízení, tak jak je to běžné u počítačů. Hlavně si dej pozor na DVBT 2 a nový zvukový kodek HEVC.

dudu

Určitě ano neboť loni jsme pořídili dva TV různých značek a oba, jako součást menu, umožňují přijímat i analogicky šířený signál. Navíc např. UPC nabízí tuto variantu jako svůj základní a nejlevnější balíček cca 15-ti tuzemských kanálů. Sice nejsou v HD kvalitě, zato je však lze i nadále nahrávat na starší typy analogových videorekordérů s HDD. Údajně výše zmíněná firma šíří po kabelech veškerý signál v analogu a teprve až ve svých tunerech ho pro zákazníky digitalizuje.

Roman71

Kupodivu ještě TV s analogovým tunerem k sehnání jsou. Značky zde sdělovat nebudu, abych nedělal reklamu, ale jsou převážně Made in Turkey 😉

Týdně takových kousků s analogovým tunerem máme v servisu dosti. Můžu dát tip 🙂

Jaká bude situace, až rozjedou ostrý provoz DVB-T2, nemám tušení. Jediná jistá věc je, že spousta lidí se bude muset zvednout a jít koupit set-top-box, nebo do novou televizi, což mnoha lidem také zvedne mandle.. Investice budou nemalé 😐

Arne1

dudu: Tak to co píšeš rozhodně ne. UPC sice něco málo šíří v analogu, ale dokonce jejich zástupci (prý to byl technik) se o tom odmítají bavit. A to, že by si přenášeli vše v analogu, to je opravdu pitomost, prostě by se jim to do frekvenčního spektra nevešlo ! Nezapomeň, že solidní část jim ukousne Internet, na rozdíl od jiných providerů, kteří šíří programy ve formátu IP-TV (a teprve STB z toho udělá něco co sežere bedna tak UPC skutečně šíří DVB-T/DVB-C kanály (multiplexy). Jejich frekvenční a obsahové rozmístění se dá na www stránkách UPC najít.
Pro rejpaly – skutečně šíří i nabídku DVB-T, není na ni zapotřebí žádný box, prostě se to strčí do bedny a hraje to. Jsou to vlastně ty samé programy jako by dotyčný mohl přijímat pozemně. Tyto DVB-T kanály dostávají i klienti kteří u nich mají jen Internet bez televize. V DVB-C je to pak vysílané znovu a doplněné o placené kanály.

led

upc šíri verejnoprávnu televíziu (ČT) aj analogovo, pretože ta musí byť prístupná všeade.

Arne1

To není jen ČT, ale i základní programu Novy a Primy. Teď se nemohu podívat, nejsem doma.

gecco

Annas – jasně, S a C tuner nepotřebuju (nehodlám za TV platit, stejně ty placené nabídky nestojej za koukání) a T a T2 si pohlídám…
😉
Ale zajímá mne ten analog, mám stařičké VHS bez SCART a ´pár´ skoro prehistorických kazet…
A přes kompozit se mi to připojovat nechce…
😉

mosoj

Neříkej hop dokud nepřeskočíš. Za DVBT 2 by se mělo platit jako v Rakousku. Zatím to leží v parlamentu a kvůli volbám se na to nesáhne.
A není to žádná malá částka. V návrhu je 1000 Kč, snad za rok.

gecco

Mosoji – dík za info, tohle nevím..
V případě schválení zahodím TV a vystačím si se svou filmotékou… Na monitoru…
😉

Arne1

Nechceš levně VHS se SCARTem ?

gecco

Ne, to mám taky, kombo…
Ale k tomu staříčkovi mám ´citový vztah´ – a dokud funguje…
😉
Já i rifle nosím ještě i poté, co se – dle mínění jiných, zcela rozpadly (a několikatery další čekají ve skříni)…
😉

Kepler

Mám po pradědovi funkční feldflašku ze světové války – Austria 1916! Nabízím za zánovního Suberba – nechceš? 🙂

gecco

😉
Nejsem tvůj pradědeček (dostal bys nepočítaných) a ani (předpokládám) jeho potomek…
Nejsem sběratelem ´krámů´, jen se nerad loučím s věcmi, na které jsem si zvykl…
Nejsu vetešník, ale ´konzerva´…
😉
BTW – bodík až zejtra, máš ´vybráno´…
:-O

Kepler

Tak to abych si vzal provaz a šel se zastřelit do rybníka! Jak to, že mám vybráno, když jsi mi dal dneska jenom 3 palečky? Taková nespravedlnost!!

gecco

Já to nepočítám (a koukal ses i na mou popůlnoční aktivitu?) -ale při pokusu o palcování tvé odpovědi se i objeví: „Daný uživatel již dnes…“…
___
No – nejsi sám, denně takových hlášek vidím desítky…
___
Jo – rozčiluje mne, že nemohu ohodnotit…
Ale houbeles s tím nadělám – „taková je politika tohoto webu“…
Nejsem ta správná persona na stížnost…
😉

Kepler

Jo, ty 3 palce jsou od půlnoci, ale na tom nefičí. Tady se dějí záhadnější věci.