maruš

zaschlé barvy v tiskárně

Po delší přestávce jsem potřebovala tiskárnu,ale barvy jsou zaschlé.Pujdou ještě nějakým způsobem oživit?

Nejlepší odpověď
KOLMIX

V každém případě doporučuji napříště cartridge alespoň čas od času „provětrat“ nějakým plnobarevným tiskem, stačí málo, ale aby se využily inkousty všech barev (nejlépe nějaké malá fotečka či banner třeba z internetu), aby k onomu zaschnutí nedošlo – i když je fakt, že u originálních náplní by k zaschnutí nemělo dojít ani v případě, že se netiskne několik týdnů.

Kvalitnější tiskárny mají pro případ delšího nepoužívání tiskárny funkce pro čištění trysek (dojde se k nim přes nastavení tisku).

ROZHODNĚ nedoporučuji používání „refilů“, tedy znovu naplňovaných inkoustovách náplní. Nejen že kvalita tisku je u nich nižší, ale hlavně různé úniky a odkapávání inkoustu z nich tiskárnu postupně úplně zničí – podobných případů jsme ještě v době, kdy jsem pracoval v AUTOCONTu, měli denně několik.

Jde o typickou věc – lidé chtějí ušetřit, tak barevně tisknou málo nebo dokonce používají refily, ale ve výsledku to výjde dráž než používání kvalitních značkových náplní…

Další odpovědi
blesk26

Někdy může pomoci, když vyndáte z tiskárny cartridge se zaschlou barvou a na chvíli jí položíte tryskami dolu na vlhký kus hadru. Při troše štěstí tak může barva nasát vlhkost z hadru a opět se oživit. Ale u toho pozor, je dost možné, že bude rozpuštěná barva lehce vytékat, tak ať si něco neumažete ;)

kenyrts

Co je třeba udělat pokud je inkoustová cartridge zablokovaná zaschlým inkoustem?
Je potřeba vložit cartridge do plytké nádobky s teplou vodou tou stranou kde jsou zablokované trysky tak, aby voda vyplavila zaschlý inkoust ven. Trysky je třeba nechat ve vodě pár desítek minut. Dále je nutné vysušit tiskovou hlavu měkkou látkou, nejlépe bavlněnou a instalovat inkoustovou kazetu do tiskárny. Poté je třeba dle návodu k tiskárně provést čištění tiskové hlavy. Pokud to nepomůže je třeba celou proceduru opakovat dokud se trysky úplně neuvolní. Bohužel každé násilné čistění poškozuje tiskovou hlavu a snižuje kvalitu tisku.

Venda223

Existuje speciální čístící roztok, který ve většině případů pomůže. Dokonce se rozlišují dle značky tiskárny, jelikož existují různé druhy inkoustů. zde je přímo návod, jak postupovat a kde ho lze koupit:

http://www.tis­knulevne.cz/do­taz/jak-pracovat-s-cisticim-roztokem

Pisatel

Pokud tisknete zřídka, tak to bude chtít spustit automatické čištění tiskové hlavy. Nechte ho proběhnout pro jistotu několikrát. Do manuálního čištění zejména u starších modelů bych se možná nepouštěl. Někdy bylo potřeba vymontovat tiskovou hlavu.

Tady je celý návod pro automatické i manuální čištění, snad vám pomůže: https://www.ma­xiorel.cz/jak-resit-zaschlou-barvu-v-tiskarne