Avatar uživatele
anonym

Zaměstnavatel mi dluží peníze – co s tím?

Dělám pro známého jako živnostník a dluží mi peníze. Nemám samozdřejmě uzavřenou smlouvu o dílo ale ve stavebním deníku jsem samozřejmě vedený.Chtěl bych se zeptat jakou šanci bych měl třeba kdybych se s ním chtěl soudit a jak se přitom postupuje.Ještě jsou další lidi ktarým nezaplatil ti by mě to také dosvědčili..

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 5155 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Peťa. K.

Pokud dalšími lidmi, myslíte lidi, kteří mají smlouvu,tak oni mají právo pokud jim opakovaně nepletí a nemají splátkový kalendář, nebo naturální mzdu či jiný druh výplaty, pak mají právo vyhlásit konkurz na firmu. Pokud že pracujete tzv. na černo a tj. že neplatíte daně, znamená to že jste je platit chtěl, ale kvůli nezaplacení od zaměstnavatele jste nemohl. Obraťte se na policii s tím, že jste vykořisťován. U soudu by jste možná měl šanci snad s odkázáním na dobré mravy. Kdyby se to týkalo mne a bylo to mnoho např. 30000 Kč požádal bych právníka o radu a sepsání nějakého dopisu, který by dodal rozum zaměstnavateli.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
standa

Předně, váš ´známý´ není váš zaměstnavatel, ale běžný obchodní partner. Vaše obchodně-závazkové vztahy neupravuje zákoník práce, ale obchodní zákoník.

Podle tohoto předpisu lze podnikat i bez písemných smluv, ale je to nepraktické pro případné řešení sporů (viz váš příklad).

Šanci spor vyhrát máte značnou.

Doporučuji, abyste společně s ostatními poškozenými kolegy napsali společnou žalobu o náhradu škody, která vám vznikla tím, že vám nebyla vyplacena odměna za prokazatelně odvedenou práci.

Text žaloby nemusí být nijak složitý, stačí popsat základní fakta:

  • kdy, kdo, kde
  • důležitá je identifikace všech zainteresovaných stran
  • a důraz dejte na popis ústníh dohody (smlouvy), kterou si ´známý´ u vás objednal vaší práci

Nepředpokládám, že byste u ´známého´ pracovali na černo…, to byste pak samozřejmě měli „smolíčka“ ☹

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek