Založení občanského sružení nebo podobné spol.

Dobrý den.
ráda bych zahájila činnost jako odborný poradce v mateřství a bylo mi doporučeno založit jakési občanské sdružení, jenže dle info musí mít min. 3 člen, neexistuje jiná forma neziskovky s jedním zakladatelem?? Jaké vede účetnictví neziskovka, je opravdu právnickou osobou??
Moc děkuji za odpověď. OlaB.

Odpovědi
KOLMIX

Pro založení občanského sdružení jsou opravdu potřeba alespoň 3 členové, musí se sepsat stanovy a poslat na ministerstvo vnitra. To Vám stanovy obvykle několikrát vrátí k dopracování a až jsou konečně správně, zaregistrují Vás jako občanské sdružení, a tedy dostanete IČO a DIČ. Tím pádem je sdružení opravdu právnickou osobou, účetnictví tuším stačí jednoduché (teď nevím, ale cosi se řešilo, že i neziskovky budou muset dělat podvojné, ale nevím, co je na tom pravdy).

Každopádně pokud chcete dělat poradnu opravdu jako neziskovka (tedy zdarma), doporučuji buďto najít si pár stejně nadšených kámošek a jít společně do sdružení, nebo se přidat k nějaké již existující mateřské poradně.

No ale pokud byste z toho chtěla mít nějaké penízky, asi byl nejlepší živnostňák…