za jak dlouho dorůstá nosni mandle po adenotomii?

Na jaře byl můj 3letý syn na adenotomiia zajímalo by m ě za jak dlouho dorůstá nosní mandle,nebo jestli taky dorůst nemusí,jestli dorůstá do stejné celikosti,pros­tě,jestli se mám bát,že nás zase bude trápit.

Odpovědi
Lencis

Nosohltanová mandle je tzv. „třetí mandle", nebo-li adenoidní vegetace. Jak již sám název napovídá, je mandle umístěna v zadní části nosohltanu a je součástí lymfatického systému. Jde vlastně o nahromadění lymfoidní tkáně, jež široce nasedá na strop a přilehlou část nosohltanu. Největší je u batolat a dětí předškolního věku, postupně se však zmenšuje, takže u dětí dorostového věku se vyskytuje ojediněle.

K recidivám onemocnění dochází jen zřídka, tedy už nenaroste 😉

Doplnění:
Janulka to mě mrzí… to co jsem napsala jsou oficiální informace, chápu že praxe může být jiná. Ale faktem zůstává, e dříve když se mandle trhaly bez toho aniž by lékař viděl docházelo k recidivě daleko častěji. Nyní když se tento zákrok dělá pod celkovou narkózou a lékař může řádně mandli odstranit nemělo by k dorůstání docházet. Ono opravdu záleží na tom jak se mandle odstraní!

Janulka

S Lencis si dovolím nesouhlasit – viz vlastní zkušenost. S dcerkou jsem byla na trhání mandliček letos v únoru a mohu říci, že z 10 dětí, které tam byly, tři!!! šly na operaci během dvou let podruhé, protože právě ona nosní mandle znovu narostla (do podobných rozměrů) a znovu trápila:o( Co se týče nás, měsíc po výkonu dcerka znovu ulehla se zánětem středního ucha – a kvůli těm jsme tam šly. Takže bohužel, ne vždycky to funguje, ale je fakt, že v našem okolí je pár jedinců, kteří operaci podstoupili a jsou totál bez problémů! Tak hodně štěstí!!!!

Attack-design

bohužel do pár let se to může stát znovu