pepe88

Z čeho je plast? A co obsahuje?

Pet lahve,zubní kartáček,atd.

Nejlepší odpověď
Kepler

Plastických hmot existuje desítky, ne-li stovky druhů. Jedná se o polymery tvárné teplem. PET láhve = polyetylenteref­talát, vyrábějí se vyfukováním do formy za tepla. Příklady běžných termoplastů jsou polyethylen, polystyren, polymethylmet­hakrylát (plexisklo), polyvinylchlorid (PVC) nebo polyamidy (např. nylon, silon). Výchozí surovinou pro výrobu je převážně ropa. Více v https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Termoplast

Další odpovědi
Emefej

Obsahuje hlavně uhlík a vodík. Občas i něco málo jiných prvků.

cochee

Ještě doplním Keplera: polymery tvárné teplem se jinak nazývají termoplasty, ještě existuje skupina polymerů teplem netvarovatelných (naopak často teplem ještě více tvrdnou a křehnou) a nazývají se termosety. Nejznámějším zástupcem této skupiny je bakelit, už však není tak často k vidění jako kdysi – dělaly se z něj např. elektrické zásuvky a vypínače, měly černou až hnědočervenou barvu. I tyto termosety se počítají mezi umělé hmoty.

Lamalam

Základní strukturu naprosté většiny plastů tvoří řetězce C, je tam trocha toho H, někdy N, F nebo Cl. Kostru silikonů tvoří Si a O.

PET lahev je z polyetylénte­reftalátu – (C10H8O4)n.
Zubní kartáček je obvykle z polypropylenu – (C3H6)n nebo akrylonitrilbu­tadienstyrenu – (C8H8·C4H6·C3H3N)n. Štětiny má obvykle z nylonu – H[NH(CH2)x-1COn]OH.

Kryšpín

Je doba plastová, jinak jedová.
Obsahuje Bisfenol A, Trictolan, Ftaláty.
Nejvíce šmejdů a porušování norem je z rákosnických zemí na východě, od dětských hraček po vyšperkovaná auta s plasty.

Klaproth

Obsahuje zejména uhlík.

Kepler

Existují i silikony, ty neobsahují uhlík vůbec, je nahrazen křemíkem.

Lamalam

Ne všechny polymery jsou tvárné teplem. Jsou i reaktoplasty (dříve zvané termosety).