martinju

z ceho je cukrovka?

z čeho je cukrovka ?

Odpovědi
alenka901

Diabetes dělíme na 2 základní typy, u nichž rozlišujeme dvě situace, které mohou nastat:

  • absolutní nedostatek inzulinu → diabetes mellitus I. typu
  • relativní nedostatek inzulinu → diabetes mellitus II. typu

Kromě základních dvou typů diabetu existuje gestační diabetes a ostatní specifické typy diabetu (tzv. sekundární diabetes), které mohou být způsobeny genetickým defektem B buněk a inzulinu, změnou glukotolerance, onemocněním pankreatu atd.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Di­abetes_mellitus

Kájina

ve slinivce břišní, se přestane vytvářet v dostatečném množství, nebo vůbec enzym-inzulín, který štěpí cukry, tak se musí tělu dodávat jinak, inzulínovými injekcemi, někdy postačí tabletky-perorální antidiabetikum (PAD), či jen upravit jídelníček, záleží podle stavu nemoci-hodnot glukozy. Vznik cukrovky ovlivňuje i životospráva, ale i genetika a další věci.

květák75

Cukrovka bohužel může mít spoustu příčin. Jak už tu někdo psal, záleží dost na tom o jaký typ cukrovky se jedná. Před časem jsem narazila na jeden článek, kde to mají celkem srozumitelně shrnuté, doporučuji mrknout: https://www.bi­omag.cz/diabe­tes-cukrovka/