belfegor1234

vyznam slova-opravnen…oprav­neny…nejsem cech diky…

Nejlepší odpověď
annas

Snad vám vysvětlení i příkladu pomohou.

Oprávněný – mít právo vykonat nějaký úkon, vykonávat činnost, která není v rozporu se zákonem.

Můžete mít také oprávněné podezření = důvodné (odůvodněné), máte důvod někoho podezřívat z nezákonné činnosti.

Třeba občan ČR, který je starší 18 let, je oprávněný volit – může volit zástupce do Poslanecké sněmovny nebo Senátu.

Kyž dojde na poštu zásilku na vaše jméno, jste oprávněný ji vyzvednout. Obdržíte ji, když předložíite doklad – občanský průkaz).

Doplňuji:
Tvar „oprávněn“ je tzv. jmenný tvar přídavného jména. Jeho význam je shodný s tvarem „oprávněný“, ale dnes se užívá již méně, jde o tvar knižní.

Volič je oprávněný = je oprávněn atd.

Další odpovědi
www

Oprávně(-ný, -na, -né, -no..) je totéž a znamená to mající právo k tomu či onomu.

MK44

legitimus
authorized, competent, qualified
autorisé, légitime
berechtigt, befugt
berechtigd, bevoegd
autorizzato
legítimo, autorizado, justificado
законный, правомочный,