JájsemRaibek

Vytvoření panoramatické fotografie?

Viděl jsem jak se dělá. Na stativu se otáčí fotákem a vyfotí se kolečko toho co chci fotit. To samé se udělá nahoru i dolu. To jsem pochopil. Pak se to sestříhá a slepí.
Samozřejmě jsou na to programy. Je to krásné, jelikož jinak fotografie jako taková nevidí to co oko, tedy okolní prostor.
Můj dotaz však je na něco jiného, co jsem zkoušel a jaksi mi to nešlo.
Fotím uvnitř, ale je tam okno. A to je problém. Tam kde je víc světlo, tam je i světlá fotka a pak to nejde slepit, aniž by to bylo poznat.
Jak to udělat?

Nejlepší odpověď
blesk26

Panoramatické foto dělám rád, opravdu to jde se základním foťákem (mám Nikon D3100), ale nedoporučuji používat stativ. Já si nechal od známého vyrobit panoramatickou hlavu (cca 1500 peněz, za dvojku se dá už koupit hotový výrobek) a výsledky jsou daleko lepší než z obyč. stativu, nemám nyní se slepováním žádný problém, vše téměř bez chyby. Dále se hodí rybí oko.

Ale teď k otázce:
Zásadně fotím na manuální režim a všechny fotky se stejným nastavením. Tzn. vyzkouším nejsvětlejší a nejtmavší místo scény a ručně se snažím najít kompromis, aby oboje bylo čitelné. V grafickém programu se dá pak fotka většinou znatelně vylepšit. Ono to dodá fotce jistý nádech realističnosti, protože mít perfektně vyvážené světlo na všechny strany není přirozené. Ale samozřejmě příliš přesvícené místo fotku zabije.

Pokud použijete automatický režim, může se stát, že fotky nepůjdou slepit, nebo budou na fotce ošklivé světelné přechody.

Osobně ale interiéry fotím nejraději v noci. Vyhnu se tím problémům s okny a místnost vypadá příjemněji. Zrovna minulý měsíc jsem takto fotil jednu restauraci pro známého a myslím, že výsledek se velice povedl. Ale ne vždy se to samozřejmě hodí.

Nevím jestli to umí Hugin, ale např. PTGui nabízí HDR stitching … teoreticky by pak v automatickém režimu mělo jít udělat více snímků na různé expozice a on by si s tím měl nějak sám poradit … ale nevím, nezkoušel jsem to, protože tu licenci nemám.

Další odpovědi
mosoj

1. panoramatická fotografie se dá udělat ze snímků každého foťáku, pokud dodržíme alespoň přibližně horizontální linii a mírné překryvy jednotlivých snímků při horizontálním nebo vertikálním pohybu. Důležité je dodržení přesné expozice . Takže jenom automat!!! a měření nastavit na na poměrové měření bez zdůraznění středu !!!! Ideální je skladba max. tak tří – 4 snímků. Pokud se nedodrží horizontální linie, panoramatický program po složení snímků výsledný obraz musí hodně oříznout a vznikne nízká dlouhá nudle ! Proto se někdy používájí při focení z ruky snímky nastojato. Samozřejmě při focení ze stativu a zafixovaném vertikálním pohybu se horizontální linie dodrží nejpřesněji, ale není to podmínka.
Nové foťáky mají panorámování plynulé. Zmáčkne se spoušť a fo´tákem se pohybuje v horizontálním směru a ve foťáku se rovnou vytváří panoramatický snímek. Některé foťáky mají ale v tomto režimu snížený stupeň rozlišení.

Foťáky Canon zase mají režim photostich, kdy po nafocení prvního snímku zustane část snímku vidět na displeji a druhý snímek se tak snadno horizántálně napojuje s překryvem. Spojení je třeba potom udělat v nějakém programu který to umí. Program najde překryvy jednotlivých snímků spojí je a naznačí konečné oříznutí podle dodržrní horizontální linie. Spojený panaromatický snímek se pak dá v editoru upravovat jako každý jiný snímek.

Přikládám snímek spojený pro jistotu ze čtyř fotografií . Foceno ručně bez stativu.
Rakouské Alpy jezero Konigsee z hitlerova Orlího hnízda na Kohlsteinu.
http://www.ulo­zisko.sk/obraz­ky/596220/STA_4055_pa­norama.jpg
Doplňuji:
Na snímku nejsou vidět expoziční přechody, což znamená že automatika expozice pracovala správně u všech čtyřech snímků. Také je třeba všechny snímky udělat za stejných světelných podmínek tedy rychle. Nejhorší je když v době panorámování vyjde slunce zpoza mraků nebo naopak.

Pájo

V automatickém režimu obyčejného fotoaparátu to půjde těžko. Pokud to má být použito k podnikatelským účelům (půjde to dát do nákladů), sežeňte si na to firmu.

GTA Andreas

Nebylo by lepší vytvořit panoramatické video konvertované do swf které se opakuje? Jinak by bylo nutné vyzkoušet mnohem víc snímků a z nich použít úzké pruhy.

lukas.zmizik

Spousta zajimavých informací už asi zazněla, tak já se jen jedním souvětím pokusím vylíčit problém se světlem.

Problém je rozdílné osvětlení místnosti, nejlepší tedy bude pokusit se zajistit přiměřeně stejné světlo v celé místnosti, nastavit foťák na manuální režim a nafotit sérii snímků se stejnou expozicí – on to sice nějaký program dokáže vyřešit, ale všechno co dodělává software v počítači ztrácí na kvalitě. Jo a pokud to světlo zajistit nepůjde, lze to na jednu expozici vyfotit všechno, ale bude to vypadat hrozně.