Joe Toman

Která je lepší možnost po 4 letech ve firmě: výpověď pro nadbytečnost, či dohoda? Jaká je výše odst.? Jak postupovat?

zdravim, mam dotaz ohledne vypovedi z firmy. Jsem zamestnancem jiz 4. rokem, a nyni rusi mou pozici s tim, ze si chteji nechat pouze zivnostniky, nicmene se mi jedna o to, ze misto klasickeho rozvázání prac. pomeru z duvodu nadbytecnosti (kde bych mel narok na 2mesicni vypovedni lhutu a 3mesicni odstupne v plne vysi platu (25k hrubeho mesicne) nyni po mne zada zamestnavatel, abych smlouvu ukoncil dohodou, tzn. bez vypovedni luhty, a ze na fakturu mi vyplati ,,odstupne" 75k, kdy tim usetri na dani jak on, tak i ja… omlouvam se za zmatenost dotazu, ale potreboval bych poradit, zdali mam narok na vyssi odstupne, ci co v takove situaci delat.

Nejlepší odpověď
Dochy

Jestli jsem to dobře pochopil, tak přijdeš i ty 2 měsíce výpovědní lhůty a odstupné dostaneš takové jaké bys dostal tak jako tak. Takže je na Tobě zda tu výpovědní lhůtu oželíš a budeš mít volné ruce pro dřívější hledání nového zaměstnání.

Co vím o podobné situace s hromadným propouštěním, nabídka byla okamžitý odchod za plné odstupné plus plná náhrada (formou nějakého bonusu/premie ke mzdě) za 2 měsíce výpovědní lhůty. Výhoda pro firmu: Nemusí řešit konflikty s nespokojenými zaměstnanci co ve výpovědní lhůtě budou kazit morálku ve firmě…

Další odpovědi
dubraro

Jak budeš vystavovat fakturu, když nejsi živnostník? A jak to zdaníš?

zjentek

Pak je ještě třetí možnost: Odejít dohodou, ale chtít nějaké kompenzace za 2měs. ušlé mzdy. Konkrétně ve tvém případě bych zkusil požadovat půlku čistýho příjmu za 2měs., což v tvém případě je něco okolo 19k, čili 75+19=94 a AHOJ! (;

Bobek 2

Pokud nenabídne výrazně víc, než na kolik máš ze zákona nárok, tak asi není důvod přistupovat na dohodu. Dobře, 75 tisíc místo 75 tisíc odpovídá, ale kde je kompenzace za to, že se vzdáš 2 až 3 měsíců výpovědní lhůty? A jestli si tě firma natolik neváží, že tě takhle svévolně vykopla, tak fakt není důvod na ni mít nějaké ohledy a vycházet jí vstříc. Zase na druhou stranu jsou féroví aspoň tím, že na tebe neušili nějakou boudu a nevyštvali tě bez odstupného – je tisíc způsobů, jak se to dá udělat.

Krom toho mám obavu, že to „vyplácení na fakturu“ nebude úplně košer, a že pokud cuknou a nakonec to nezaplatí, tak to z nich nevysoudíš. A ještě z tebe můžou udělat podvodníka, protože si nedokážu představit, jakou „službu“ nebo „zboží“ bys v té faktuře vykázal, aby to bylo obhajitelné.

led

Ak počítam dobre
1 – výpovedná lehota 2 mesiace = 50000.-Kč brutto
odstupné 3 mesiace = 75000.- brutto (aj tu sú odvádzané povinné odvody)
suma sumárum 2 mesiace platené aj sociálne a zdravotné poistenie + plat + odstupné za 3 mesiace

2 – dohoda? (neviem, čo na to české právo) s okamžitým ukončením (bez výpovednej lehoty len! odstupné 3 mesiace brutto) a následne budete bez sociálneho a zdravotného poistenia v prípade, že nebudete v zákonnej lehote prihlásený na Úrade práce.

Je to na vás, na vašom rozhodnutí. V každom prípade sa raďte s odborníkmi na pracovné právo, nie s laikmi na internete.

Dodatok:
nikde neuvádzate, že ste živnostník, tak na akú faktúru vám vyplácajú odstupné?
Podľa môjho laického pohľadu ide o nezákonné obohacovanie sa vášho zamestnávateľa a okrádanie štátu o daň zo mzdy

Pepa25

Existuje dohoda pro nadbytečnost, což by měla být obvykle nejlepší vareianta pro obě strany (pokud někomu třeba nechybí ty 3 měsíce do důchodu). „Odstupné na fakturu“ je podivná, potenciálně riziková konstrukce.