Spartaboy

Pokud jde o poruchovost, vydrží delší/kratší dobu televizor, který hraje celý den, nebo je v provozu 4–5 hodin denně?

Vydrží televize která je puštěná každý den od rána do večera kratší dobu bez poruchy než televize která je zapnutá třeba jen pět nebo čtyři hodiny denně?

Původní neotázka

Výdrž televize která je skoro pořád puštěná.

Nejlepší odpověď
Kepler

Myslím, že každému modernímu přístroji vadí víc časté vypínání a zapínání, než nepřetržitý provoz. U LED TV také ale ne už tak výrazně, samotné podsvětlení už má daleko delší životnost, než jiné zdroje. U starých CRT obrazovek byla limitující žiivotnost použitých luminoforů (brzy se „vypálily“), jednak problém dlouhodobého udržení vakua, jednak životnost použitých diskrétních polovodičových prvků, popř. integráčů.

Další odpovědi
Jiří Bohumil

Každá, jak diskrétní, tak i složená součástka, má svou dobu trvanlivosti-provozuschopnosti. Tato je závislá na typu součástky a na její provozní teplotě. Součástky, v současné době, už mají sice velmi dlouhou dobu životnosti, ale stále není bezmezná. Takže z tohoto vyplývá, že nechávat, třeba ten televizor „běžet“ celý den, asi není, pro dobu jeho „životnosti“ asi také nejlepší. Pokud jej zapneme a vypneme třeba 2–4× za den a necháme jej „běžet“ celkem třeba ty čtyři hodiny, myslím, k výše uvedenému, že trvanlivost této televize bude určitě delší, než pokud ji necháme „běžet“ třeba 16 hodin (od 06.00 do 22.00). I ty LED obrazovky, které mají opravdu delší životnost, jako dřívější obrazovky s luminofory, jak uvádí Kepler, nejsou také „na věčnost“. Ale dnes je celkem zbytečné se tímto problémem zabývat, neboť konkrétně veškerá elektronika a elektrické spotřebiče všeobecně, jsou tak levné a jejich vývoj je tak rychlý, že tyto výrobky stárnou daleko více „morálně“, než „funkčně“. A když dojde k poruše těchto zařízení, je způsobena většinou chybnou součástkou, chybnou obsluhou, případně provozem v nevhodném prostředí, než jejich běžným celkovým opotřebením.

Clouseau

V naprosté většině zařízení odejdou jako první filtrační kondenzátory ve zdroji. Ty vysychají rychleji vlivem vyšších teplot, takže trvale zapnutá televize je na tom hůře…