Reezo

Jak řešit níže uvedenou dopravní situaci na dálnici?

Představte si, že jedete po dálnici v levém pruhu maximální povolenou rychlostí (130km/h) a předjíždíte kolonu pomaleji jedoucích vozidel (třeba kamiony) v pravém pruhu.
Najednou ve zpětném zrcátku vidíte rychle přibližující-se vozidlo, které jede nad povolenou maximální rychlostí (170km/h).
Normálně se snažím být co nejvíc ohleduplný vůči ostatním řidičům a nezdržovat je ani neohrožovat.

Zajímalo by mě, jestli jsem povinen umožnit předjetí tomuto vozidlu, i když bych mohl ohrozit sebe i ostatní vozidla při pokusu se zařadit do stísněného prostoru. V běžné situaci bych mu samozřejmě rád umožnil mě předjet.
_____________­________________________­________________________­______________
Doplnění:
Jde jen o tu situaci, kterou jsem naznačil. Ptám se, protože jsem četl na Idnes ohledně piráta, který nevydržel a zaútočil hozenou kuličkou do předního skla auta, které mu okamžitě neuhnulo z cesty:

Vím, že nesmím nikoho ohrozit ani omezit svým manévrem. Já osobně bych zrychlil taky na dobu nezbytně nutnou. Zajímá mě ale to, jaké je to nejsprávnější řešení podle předpisů?

Nejlepší odpověď
Alesh

Primárně nesmíš nikoho ohrozit. Čili zařadit se můžeš až tehdy, kdy je to možné. Prostě ten pán musí malinko počkat, to se nedá nic dělat. Čili zařadit, uhnout ano, ale bezpečně, nesmíš nikoho ohrozit.
Jinak na silnici nejsi od toho, abys někoho vychovával, i když překračuje rychlost, tak to nejsi oprávněn nijak řešit, prostě se zařaď a doufej v instantní karmu. 🙂

Další odpovědi
Drap

Ne, pokud hrozí ohrožení kohokoli.

nyjono

Jak píše Alesh. Prostě ten rychlích na chvíli zpomalí, až bude v pravém pruhu místo, zařadíš se a on si zase zrychlí.
To se mi děje běžně. Ani nemusím jet 130km/h, stává se to i ve 150km/h atd.

Dochy

Standardně dokonči předjíždění a až budeš mít prostor na to zařadit se vpravo (bez toho abys musel brzdit a mačkat se do malé mezery) tak mu uhni a nech ho.

Mosoj podle mně neodpovídá správně. Není povinnost uhnout za každou cenu rychle jedoucímu troubovi. Dokud máš podmínky na to abys předjížděl, tak předjížděj. Až se budeš moct zařadit (bezpečně, pohodlně, bez toho abys musel brzdit), tak se zařaď. To bychom jinak měli na dálnici jeden pruh pro ty co jedou 80 a druhej pro ty co jedou 180. Něco jiného je, pokud si trouby všimnu když jsem ještě vpravo… tak holt přibrzdím a s předjížděním počkám.

Shrnu: Před zahájením předjíždění si musíš zkontrolovat zda na to máš podmínky. Vč. provozu za Tebou. Během předjíždění Tě trouba co tě dojede nemusí zajímat, pokud nemá modrej maják.

Kepler

Nepustil bych ho. Jednak by to byl nebezpečný manévr, jako při každé změně pruhu, jednak bych ho nepodporoval v dalším porušování pravidel. Na druhé straně bys být povinen po ukončení předjíždění zařadit se o pravého pruhu. Setkal jsem se i s idiotem, co se ploužil trvale v levém pruhu, i když dálnice byla volná a na troubení nereagoval.

mosoj

Bez pardonu, ano, jste povinen umožnit projetí rychlejšího vozidla tím, že se urychleně zařadíte do pravého pruhu!! Pokud je někdo rychlejší v levém pruhu než vy, nemáte tam co dělat. Mimochodem levý pruh slouží pouze k předjíždění!

Schluker

Nemusite ho poustet, ale pouze za predpokladu ze jste mu tam nevjel a ze dokoncite predjizdeni bez zbytecnych prutahu. Ja osobne vetsinou zrychlim, uhnu do praveho a zpomalim na puvodni rychlost.

Kryšpín

Zvýším na 200 uhnu do pravého a snížím na 130

Pepa25

Alesh: souhlas, jen dodám, že ani omezit „Řidič, který se po předjetí zařazuje před vozidlo, které předjel, musí dávat znamení o změně směru jízdy a nesmí ohrozit ani omezit řidiče vozidla, které předjel.“ (§ 17 odst 3)

nyjono

Keplere, přece píše, že v pravém pruhu jsou auta, které předjíždí, tak co to meleš???

nyjono

Oprava a omluva > netýká se Keplera ale Mosoje 😁 😁

mosoj

Keplere jak vidíš idiotů je vícero, včetně tebe. Nicméně zkoušej to, dlouho to dělat nebudeš.

Pepa25

Ale no tak … Třeba já mám naopak dost vážné pochybnosti o vašem názoru, zvlášť, když ho nedokážete odůvodnit, a už vůbec ne slušně …