Cindy

Promlčení

Prosím,nevím kdy se používá promlčení podle OZ a podle Obč.Z. Jsem podnikatel v.o.s. Pro FO jsem dělal stavební práce a on mi dluží od r. 2007. Nemáme smlouvu, jen objednávku a potvrzenou fa. Je to promlčené? Můžete mi, prosím, říci, kdy se promlčení řídí podle OZ a kdy podle Obč.Z. Děkuji moc:-)

Odpovědi
standa

1. základní ROZDÍL v použití Obchodního a Občanského zákoníku k problematice „promlčecí lhůty“ je ten, že dle:

  1. občanského zákoníku je tato lhůta 3 roky
  2. obchodního zákoníku je tato lhůta 4 roky

2. Obchodní zákoník se používá (až na výjímky) pro vztahy mezi PODNIKATELI…

  • ve vašem případě však zmiňovaná fyzická osoba (FP) nejspíš jako podnikatel NEVYSTUPOVALA, protože ty ´stavební práce´ byly nejspíš konány pro soukromé potřeby této fyzické osoby

3. ve vašem případě je i ´přitěžující´ okolností neexistence písemné smlouvy, takže pak ´nastupuje´ občanský zákoník téměř automaticky…

4. neznám detaily, ale troufám si odhadnout, že ´obchodní zákoník´ v tomto případě nelze použít

5. pokud byla faktura splatná po 19.4.2007, tak ještě určitou šanci na uplatnění svých práv máte…

6. Nezavisle na výše uvedeném doporučuji ihned v pondělí (19.4.2010) podat žalobu o zaplacení dlužné částky…, pak se teprve zabývejte tím, zda promlčecí doba trvá či nikoli…