Gweryl

Progamátoři…pomoc

moje otázka může znít nezvykle…ale chci se zeptat zda by mě nemohl zkontaktovat na icq 371248638 nebo odpovědět nějaký programátor ohledně webových stránek. Upozorňuju že sama mám již několik let stránky na estránkách a na blogu, ale prostě to není ono. Chci 1. svůj vlastní desing (ne jen jiný obrázek na pozadí nebo jiný typ písma, jestli mi rozumíte)2. bez té přípony (blog, estranky, webgarden, atd.) 3. zdarma vytvořené…prostě v nějakém programu nebo nevím jak (na tomto bodu striktně netrvám, ale na 1 a 2 ano). Poradíte mi prosím?
Doplňuji:
jak to ale dělají takové veliké weby jako centrum youtube atd. ty jsou také pod nějakými stránkami? já nepotřebuji slyšet to co už dávno vím, že si zaplatím za hosting…já si chci vytvořit své vlastní internetové stránky ne pod jinými a vlastnoručně navrhnout desing…prostě chci vědět nějakajou knížku, program nebo něco…nejsou přece všechny stránk na webu po jinými stránkami…

Nejlepší odpověď
1popelka1

Souhlasím s Bleskem a Mosojem.
Pokud si chcete vytvořit stránky sama, výborným pomocníkem v začátcích je knížka „Tvorba www stránek pro úplné začátečníky – Petr Broža“, když už jsem ji pochopila já, pochopí ji každý.
Na internetu pak třeba http://www.jak­psatweb.cz/

No a program, kde si můžete stránky vytvořit – třeba editor PSPad – je i s prohlížečem (takže hned vidíte, jak stránka vypadá ještě před vystavením na netu). Je zdarma.

Pak už stačí vložit to, co jste si vytvořila v PSPad na net (ad 2) od Bleska))

Další odpovědi
blesk26

Tož, klasický problém … chci web, chci aby byl hezký, ale nechci za něj platit, protože mi nic nepřináší :)

ad 1) grafik (nebo někdo šikovný) vám v třeba Photoshopu vytvoří grafiku, ze které se následovně udělá šablona. Nebo existují volné už připravené šablony, můžete si je vyhledat na internetu. Nevím ale jaký problém je napojit takovou šablonu na nějaký publikační systém (třeba wordpress nebo nějaký podobný), nikdy jsem to nedělal.

ad 2) abyste to měla bez té přípony, musíte si koupit nějakou vlastní doménu druhého řádu – např. www.gweryl.cz (cca 250 Kč/rok). K tomu se pak váže také nějaký hosting, kam stránky umístíte, tam se ceny už dost liší (začínají na cca 200 – 300 Kč za rok za ty obyčejnější).

ad 3) aby to bylo pěkné a použitelné, tak to zdarma půjde těžko. Jedině zkoušet přes kamarády. Bohužel na tomto troskotá spousta osobních projektů :(

mosoj

Nedá se nic jiného než souhlasit s „blesk26“.
Já mám svoje stránky firemní přesně tak jak píše i za tolik peněz. Stránky mně udělal vnuk, který studuje gymnázium.
Nevím kolik je Vám let ale co se to takhle naučit. Není to zase tak hrozné. Nebo potom nezbývá nic jiného než si službu koupit.

blesk26

No větší a moderní weby to dělají přesně tak, jak jsem psal. Toto se ale netýká webů typu youtube.com, protože tam mají tým programátorů, který neustále vyvíjí nové aplikace … jsou trochu na jiné úrovni, než my smrtelníci.

Nastíním tedy proces tvorby webu.

Krok 1:
Design se navrhne v nějakém grafickém editoru (nejčastěji asi Photoshop). Tímto vznikne „obrázek“ toho, jak web bude ve výsledku vypadat. Takže ano, pokud máte grafický editor, grafiku si můžete namalovat sama.

Krok 2:
Z návrhu se vystříhají grafické elementy, které se použijí při tvorbě (x)html šablony. To není složité a stačí k tomu průměrná znalost xhtml a css. Třeba za pomoci http://www.jak­psatweb.cz se to můžete naučit.

Krok 3:
Pokud máte hotovou šablonu, to nejjednodušší, co můžete udělat je, že do ní ručně napíšete statický text a nahrajete šablonu na hosting. Stránky z vizuálního hlediska máte prakticky hotové, ale neexistuje způsob, jak na nich editovat texty a přidávat články jinak, než editací zdrojového kódu stránek. K tomu je potřeba redakční (publikační) systém. Tady začíná ta pravá sranda.

Krok 4:
Můžete tedy buď použít nějaký zdarma (např wordpress), nebo si sama nějaký vytvořit. To už je ale značně programátorsky komplikovaná záležitost. Je k tomu potřeba rozumná znalost PHP, MySQL a JavaScriptu a tisíce řádků kódu. Nechci Vás podceňovat, ale vím o čem mluvím, sám jeden pro komerční využití již poměrně dlouhou dobu vyvíjím a stále jsme od možnosti plnohodnotného nasazení daleko.

Shrnutí:
Takže bych to asi shrnul tak, že pokud se v tuto chvíli musíte ptát jak se to dělá, nemá cenu se o to ani pokoušet. Tedy pokusit se samozřejmě můžete a držím palce, že se něčemu zajímavému přiučíte, ale pochybuji, že dojdete do stádia funkčního blogu.

ŘEŠENÍ PRO VÁS:
Myslím ale, že některé hostingy přímo nabízejí možnost instalace nějaké hotové blogové aplikace, což by pro Vás mohlo být to pravé. Zkuste se tedy podívat po nabídkách a třeba něco najdete :)