CTTON

Proč mám sníženou funkci štítné žlázy?

Asi od 1. Třídy (6–7 let) mam snizenou funkci stitne zlazy, ale proč vlastně? Znamená to že to mám v genech prostě někdo z předků měl stitnou zlatu take nemocnou? kolik let se tak vlastně můžu dožít?

--

Proč to vůbec mám?

Nejlepší odpověď
annas

Zřejmě máte nedostatek jodu. Příčinu by vám měl říct lékař, jedině ten vás může léčit., pokud nestačí strava.

"SNÍŽENÁ činnost štítné žlázy
HYPOTYREÓZA

Hypotyreóza může být vrozená nebo se objeví až v průběhu života.

Vrozená hypotyreóza je závažné onemocnění, avšak její včasné odhalení a léčba zabrání nevratným poruchám vývoje novorozence. Proto je tak důležité dostatečné zásobení matky jodem a normální funkce štítné žlázy matky během těhotenství.

Léčba

Podstatou léčby hypotyreózy je dodání chybějícího hormonu do organismu ve formě tablet. Léčba je obvykle celoživotní a je potřeba léky užívat, i když se cítíte dobře.

Pokud je onemocnění včas diagnostikováno a správně léčeno, nezanechává žádné následky, dochází ke kompletní úpravě všech příznaků a onemocnění nijak nezkracuje život.

Nezapomeňte, že se vaše příznaky začnou mírnit, až po několika týdnech léčby"

https://www.me­dimerck.cz/cz/ho­me/thyroid/thy­roid-diseases.html

https://www.klub­zdravi.cz/a/jod-a-onemocneni-stitne-zlazy

Jinak strava s jódem
„Jód je v současné době v celé populaci kompenzován jodací jedlé soli. Používejte proto při přípravě jídel zásadně sůl s jódem. Zdrojem jódu je především pestrá a vyvážená strava. Nejpřirozenějším zdrojem jódu jsou mořské ryby (losos, tuňák, makrela), ústřice, krabi, řasy, mořská voda, jejichž obsah může kolísat podle oblasti, kde byly získány, sůl, některé minerálky, čokoládové boby, vejce, mléko, citrony, mrkev, špenát, brokolice, česnek, cibule, bazalka aj. Pokud si někteří nejsou jisti, zda jsou schopni svému organismu dodat potřebné množství jódu, mohou sáhnout také po doplňcích stravy. Jód Výtažek z kelpu je přírodním zdrojem jódu z mořských řas pro zdraví štítné žlázy. Jód obsažený v tomto výrobku je získáván z kelpu, mořské řasy rostoucí v chladných vodách světových oceánů.“

Další odpovědi
Kelt

To je třeba se zeptat lékaře. Já mám také oční vadu, špatný chrup a obezitu. Za něco mohu sám, a musím s tím umět žít.

da ny

Povězme si zcela upřímně, že ani medicína/lékař na všechny otázky odpovědi nezná. Někdy jsou to pouhé domněnky a možné vysvětlení příčin.
Bolesti páteře/zad bývají časté při nedostatku jodu (může být příčinou).
Malé děti potřebují pro dobrou stavbu kostí/páteřa dostate Ca+Mg, vit. D, proti tzv. křivici (skolióza, kyfoza). Neméně důležitý, téměř zásadní je i dostatečný přísun jodu.
„Vrozených“ hypotyreoz je spíše minimální množství. Nedostatek jodu nejčastější příčinou! Ryby/mořské řasy každý nemůže (malé dítě jí zřídka). Rybí tuk lze pořídit v lékárně, Vit. D též (u lidí, kteří ho nezískají ze slunečních paprsků).

Pokud už je člověk na hormonální léčbě, dodává se jod opatrně. Nejlépe pod laboratorním dohledem lékaře. Dávka (síla) hormon. léků se podle potřeby upravuje/snižuje.

Dobrým zdrojem jodu je koupel v Prešovské soli (1× týdně). https://peny-do-koupele.heure­ka.cz/relaxa-presovska-koupelova-sul-1-kg/#
Též inhalace (u moře, velmi opatrná doma). Jod jde přámo do krve, ne přes žaludek. Kůže je největší orgán lidského těla. Vylučuje škodliviny a nejlépe vstřebává potřebné látky tak, že nehrozí předávkování.
To je častější u všeho, co se podává ústy (přes trávící trakt.
Z potravinových doplňků je vhodný Jodikal https://www.zbo­zi.cz/vyrobek/na­turvita-jodikal-80-tbl/#utm_source=se­arch.seznam.cz&ut­m_medium=hint&ut­m_content=pro­ducts-opesBB&utm_ter­m=naturvita-jodikal-80-tbl.&utm_query=Jo­dikal

POTÍŽE se štítnou žlázou v dětském věku, (kdy je nutná léčba) mnohdy po pubertě (16. až 18. roce) vymizí. V pozdějším věku se mohou opět objevit. Ale znalý člověk může včasnou prevencí (dodávání jodu při snížené činnost, u zvýšené chybí jiný prvek) obtíže oddálit. Někdy jim zcela zamezit.
Některé prameny uvádí vhodnou denní dávku u JODU 150 – 300 mcg (2 . 4 mcg na 1 kg hmotnosti (mcg = milicentigram).
ZDROJE jodu z potravin např.:
kvalitní voda, kopaná/odpařovaná sůl, višně 330, třešně 274, treska 135, celé vejce 97, citron 80, halkibut 51, makrela 45, sleď 39, šoenát 20, žampiony 18, hrách 13, Hodnoty ve 100g.
Vhodná je (jako u železa) kombinace rostlinných a živočišných zdrojů).

Sníženou činností štítné žlázy trpí často ženy kolem a po přechodu. Splečně s lékařem,
podle laboratorních výsledků jsem doplňováním jodu snížila dávku hormonálního léku
na polovinu. Jinak se často po letech užívání léků dávka hormonu, ze zřejmých důvodů zvyšuje.