zjentek

Proč se říká, že na každou svini se vaří voda? Na koho se skutečně ta voda vaří? (Zbytek otázky v podotázce.)

Proč se říká, že na každou svini se vaří voda, když svině jsou takto nálepkovány až mnohem později, často až po smrti, přičemž umíraly zpravidla jako vážení občané a naopak tak zvané „svině za života“ se nakonec ukáží jako ti největší poctivci a hrdinové?

Na koho se tedy vlastně ta voda vaří?

Nejlepší odpověď
elkon

Je to jen letitý příměr, že každé zlo bude po zásluze potrestáno.

Další odpovědi
annas

Myslím si, že bychom neměli brát úsloví i citáty vždy doslova, ale můžeme se nechat inspirovat. Často je na snadě použít citaci, , když chceme jednoduchým způsobem vyjádřit svůj pocit nebo myšlenku. Někdy chce člověk něco změnit uvnitř sebe. Co citát znamená pro někoho něco osobně, nemusí nic znamenat pro někoho jiného. Někdy jej použijeme jen pro to, abychom dali vědět ostatním. Pro mne mají citáty velký význam v zjednodušení. I pár slov může znamenat hodně a i pár slov může hodně změnit.

Slova by mohla platit, kdyby ti dobří neseděli se založenýma rukama a neříkali si, že to, co by mohli udělat, nemá smysl. Pokud svině není ve vařící vodě, stále křičí, je tedy na živu, stejně tak některé jedince je třeba umlčet „zalít vařící vodou“, aby zmlkli. Pak už nebudou křičet. Nadsázka. Za špatný činy by měla přijít odplata,.

také se říká Na každý hrnec se najde poklička nebo na každej hajzl se najde dekl . Opět nadsázka.

,.

da ny

Možná je to „útěcha“ pro ty poctivce.
Možná předmět „vydírání“. jak udržet lidstvo mezi nějakými mantinely a zdánlivá funkce „práva“, tedy spravedlnosti.
S ohledem na různá náboženství a na to co „je x není“ o smrti. Nemusí být kotel vařící vody (odplata, trest) přijít v současném životě. Vysvětlení toho, že někomu beztrestně prošlo za jeho života vše. A tam je tedy i prostor pro případné „omyly“ a zhodnocení činů, s odstupem času, z pohledu historie apod.

orwell

S vodou je třeba šetřit, je drahá a energie taky. 🙂 Nesmíš to brát tak doslova. To si lidi vytvořili taková různá přísloví, aby se jim lehčeji žilo. Jako dobré konce v pohádkách. Jsou i další, např. o božích mlýnech, o tom, jak s poctivostí nejdál dojdeš, jak lež má krátké nohy, jak láska a pravda zvítězí nad lží a nenávistí, atd.
Občas se i něco takového stane, ale jak sis určitě všiml, moc často se to neděje. Do reálného života pasují spíš jiná přísloví, např.: Chceš se mít jako prase v žitě? Buď svině!
Takže, jak říkám, neber to tak vážně a moc si od toho neslibuj. Na nikoho se voda nevaří. Cožpak by se všichni lumpové takhle chovali, kdyby tomu věřili?

marci1

Hezké české přísloví: člověk bude a „měl by být“ za své zlé skutky potrestán.
S oblibou ho používal náš bývalý prezident M.Z. Doufáme, že ta jeho slušná, hodná, poctivá partička bude po zásluze potrestána. Dobrý člověk věří, že se tak stane a ty zlí (chudáci zvířata jsou v tom nevinně) budou po zásluze „odměněni“.
Jestli se na každou svini voda vaří, tak to vysvětluje důvod globálního oteplování.
😄

petrph

No jestli ti jde o ten původni vyznam, tak to vaření vody se tykalo skutečných pašíků při zabijačce. A až expresivně se tím naznačuje že i ti jejich lidští jmenovci skončí špatně.