lukas.lukas

Proč se programy rychleji odinstalovávají než instalují?

Nejlepší odpověď
Scalex

Protože při instalaci se skutečně fyzicky zapisují na disk kvanta dat (tj. když má program 500 mega, tak se skutečně na disk zapisuje 500 mega dat), zatímco při odinstalaci se ty soubory fyzicky nemažou. Jejich obsah zůstává dál na disku a je pouze smazána informace o nich z takové tabulky, která je na začátku disku a kde jsou uvedeny názvy souborů a adresa jejich místa na disku. Při odinstalaci se vlastně jen smažou informace z této tabulky, což je velmi rychlé. A to místo, kde jsou zbytky těch nainstalovaných souborů, je označeno jako prázdné, takže v budoucnu je to pak přepsáno novými soubory.

Mimochodem tohle je i důvod, proč se smazané soubory dají do určité míry obnovit speciálními programy – ty programy najdou právě ta nesmazaná data na disku a pokusí se z nich udělat opět normální viditelné soubory.

Další odpovědi
Hykam

Možná to bude tím, že při instalací se musí instalační soubor rozbalit a soubory následně zkopírovat na určená místa, kdežto při odinstalaci se pouze mažou.
Je to ale pouze moje domněnka.

anonym

protože proces mazání souboru je vždy mnohem rychlejší než jejich rozbalování z komprimovaného archivu.

Uvědomte si co všechno se děje při dekompresi archivu a kopírování dat a srovnejte si to s pouhým výmazem jediného odkazu na počátek souboru v souborové alokační tabulce …