Misa503

Proč se neotevírá krytka objektivu u foťáku ?

Dobrý den.

Mám fotoaparát Power Shot A 560 – 5.8–23.2mm 1:2.6–5.5. V neaktivním stavu je objektiv fotoaparátu krytý krytkou z umělé hmoty. Krytka je rozdělené na dvě části v úhlopříčce. Když zmačknu čudlík nahoře na foťáku, tak se mi vysune objektiv, ale krytka se otevře jen částečně. Stačí ale lehce „cvrnknout“ do vysunutého objektivu a krytka se otevře jak má a lze fotit bez problému. " Cvrnkout " znamená, jako když se "cvrkají " kuličky. Někdy se ale stane, že se krytka otevře při aktivaci fotoaparátu sama. Někdy se ale krytka otevře jen částečně a musí se " cvrkat " do objektivu. Prosím o radu, proč se tak děje ?

Odpovědi
Hornisse

Otevírání krytky je součástí mechanismu zasouvání objektivu. V otevřené poloze je držena pružinkami a při zasouvání objektivu ho zavřou zevnitř mechanicky trny nebo jakési packy. Po vysunutí by ji opět měly otevřít pružinky.

Pravděpodobně se za léta provozu do fotoaparátu dostala nějaká nečistota, na které to teď drhne, případně mohly zeslábnout pružinky. Po cvrnknutí se to uvnitř pohne a otevře.
Řešení obávám se neexistuje, jedině pokud to jde rozebrat a vyčistit objektiv. U takhle starého foťáku to už ale nebude rentabilní.

mosoj

Běžný problém u automatických krytek pokud si nedáváš pozor.
Prostě jsi krytku nějakou manipulací prohnul v zavřeném stavu. Zkus s tím trochu silou zahýbat ale s citem. Moc naděje ti nedávám. Krytka je součástí objektivu a jeho součástí je i čip. Takže pro amatérské opravy to není vhodné a v opravně to bude stát půl foťáku ne-li celý.