Cascada

Proč se dividendy vyplácí většinou v dubnu a květnu?

Souvisí to nějak s počasím a chováním akcionářů, nebo s obchodním rokem. Jaké jsou k tomu důvody, jistě jsou historické, proč se nevyplácejí různě po celý rok, aby si lidé akcie držely v naději že jim přijde dividenda i v jiném období roku, vyplácejí se náhodně v těchto měsících, ale proč ne náhodně jednou v celém roce. Vrtá mi to hlavou jistě to má nějaký historický důvod, neví někdo proč tomu tak je?

Nejlepší odpověď
annas

Je to stanovené zákonem o svolávání valných hromad, které rozhodují o výplatě divident.

"ZOK (Zákon o … ) stanoví povinnost svolat valnou hromadu zejména v následujících případech:

do šesti měsíců od posledního dne předcházejícího účetního období za účelem schválení řádné účetní závěrky (§ 181 odst. 2 ZOK);

  • to souvisí s výplatou dividend, které s mohou vyplácet až po uskutečnění valné hromady. "

atd.

https://portal­.pohoda.cz/za­kon-a-pravo/legislativa-pro-podnikatele/jak-spravne-svolat-valnou-hromadu-dle-zok/

Takže k tomu dochází v dubnu či květnu. Zřejmě až už je definitivně uzavřené účtování za předchozí kalnedářní rok.