sin48903

Proč pomáháme s početím dítěte u neplodných párů? Proč replikujeme jejich „vadné geny“?

Tímto způsobem přece za několik generací převládnou v populaci „vadné geny“ a z evolučního hlediska si tak trošku řežeme vlastní větev na které sedíme. ne?

Nejlepší odpověď
Emefej

Uvažoval jsi o tom, že někteří lidé nemohou mít děti v důsledku nemoci či úrazu? To nemá s „vadnými geny“ nic společného.

Další odpovědi
Drap

Je tam úplně stejný důvod jako bys chtěl vědět, proč spravujeme lidem zuby.

Hlada

Důvodů je víc. Myslím ale, že v poslední době jde ve velké míře o obchodní záležitost. Mám vzdělání, kariéru, auto, bydlení, procestovanou zeměkouli. Co ještě nemám? Dítě! Ve věku, kdy už to přirozenou cestou nejde. Tak si zaplatíme oplodnění.

Speed77

Neplodné páry většinou ty svoje děti mít ani logicky nebudou (tedy ze svých genů). Buď adopce nebo oplodnění matky nebo náhradní matky. Buď spermie/vajíčko od jednoho z rodičů nebo oboje náhradní od jiných lidí (s tím, že to v sobě může vynosti ta neplodná matka a nebo zcela jiná). Takže zde njede mluvit o „řeplikací jejich ‚vadných‘ genů“, když se ty jejich geny ani nezkčíží ani nestvoří to dítě. Zrátka nemají geny těch neplodných rodičů (nebo jednoho z nich, když je neplodný).
Kolikrát mají oba nějaký problém, ne že by byli neplodní, ale vzájemně si nesedí jejich spermie a vajíčka a nedaří se jim otěhotnět. Nebo je jeden z nich nebo oba zcela neplodní – nemoc, vasektomie a podobně.

Takže se tím nepomáhají šířit ty „vadné“ neplodné geny, protože ony se nešíří. Jen se jim „obstará“ dítě od genů jiných lidí. ;)

  1. Buď tedy dá muž spermie nějaké náhradní matce, protože jeho družka je neplodná (tudíž on je plodný).
  2. Nebo častěji se jeho družka nechá uměle oplodnit spermií někoho jiného (pokud možno a v lepším případě spíš laboratorně, než přímo 🤣). Tedy, žena je plodná, ale muž ne.
  3. Oba dají své spermie a vajíčko jiné ženě, která to dítě v sobě „vynosí“ (to ale nemá, co dělat s neplodností – jen to ta žena nechce z nějakého důvodu odnosit v sobě – třeba věk a podobně. To není moc časté. Ale pldoní jsou tidíž oba).

Takže ještě se myslím může vzít mužova spermie a vajíčko jiné ženy, které se vloží do jeho (neplodné) družky a ona tak odnosí dítě, které ale nepochází z jejich genů, protože vajíčko není její (i když ona ho v sobě nosí, živí, ale i tak, nepochází z ní).
4. Adopce dítěte (prenatálního dítěte – předem vybrané, mimina nebo odrostlejšího dítěte), kde nemá geny ani jednoho z rodičů
V žádném z těchto případů, z těchto alternativ ty neplodné páry (nebo jeden z toho páru) nekříží své geny… protože to logicky není možné když jsou neplodní. Proto se obstarávají jiní lidé, kteří plodní jsou nebo už mají dítě, které nechtějí.

autacek

Který gen je zodpovědný za rozmnožování? Resp. rozmnožovací gen má něco společného s intelektem, či tím, jakým bude jedinec občanem?

Genetická věc je pomáhat matkám s úzkou pánví rodit císařem, když je velmi pravděpodobné, že jejich ženský potomek bude mít obdobný problém.

Nemožnost zplodit potomka bez asistované reprodukce naproti tomu přichází podstatně častěji až s věkem, případně se zdravotním handicapem, který však nemá většinou genetický základ.

Osobně bych se spíš zamyslel nad tím, proč se rozmnožují (i bez pomoci) ti, kteří jsou po celou dobu společnosti jen na obtíž a zpravidla i jejich potomci jsou na obtíž a tak to jde po generace.

Ametyst

Další oblast, kde jde něco zpeněžit a udělat předmětem byznysu.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.