jjj123456789

Proč mají Slováci na prezidentově sídle sochu Moraváka?

http://sk.wiki­pedia.org/wiki/Socha_Sv%­C3%A4topluka_na_Bra­tislavskom_hra­de

Nejlepší odpověď
cochee

Když zde řekneš Moravák, nesmíš mít v tomto kontextu na mysli obyvatele dnešní Moravy (od Brna po Ostravu 😁 ), ale Velkomoravské říše, která zahrnovala mmj. Nitrianské kniežatstvo. Ve tvém odkazu na wikinu si najdi hned v první větě link skrývající se za slovem „Svätopluka“ a dovíš se, jak to se Svätoplukem I. bylo.

Další odpovědi
marci1

Nevím. V Čechách a na Moravě je Svatopluk vnímaný jako Velkomoravské kníže. V Bratislavě je to slovenský král. Tak se o něm píše v nových publikacích a král se brzy dostane i do učebnic dějepisu. O tuto sochu se zasloužil Fico.

Zdroj: http://www.roz­hlas.cz/radio­zurnal/zzz/_zpr­ava/643553

arygnoc

pozor na to – svätopluk sa ako knieža vyskyytol 2×:
svätopluk (z rodu mojmírovcov), nitrianske knieža, † 894; po porážke frankov sa stal panovníkom veľkomoravskej ríše.
svätopluk (syn Ota I. Olomouckého), moravské knieža, † 21. 9. 1109

teda svätopluk je významná postava slovenských dejín.

otázka troška zaváňa nacionalizmom.
no treba si uvedomiť, že i na českom tróne od 15. st. nebol už žiaden český panovník (po jiřím z poděbrad).

;-Q