zjentek

Proč je pruhované tričko považováno za námořnické?

Nejlepší odpověď
annas

Protože jako vše má i tričko svou historii, jak píše Valér Bratislav.
http://blog.tric­ka.sk/namornic­ke-tricko

Něco je v odkazu.
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-rusti-namornici-nosi-pruhovana-trika-jsem-vodak-a-otazka-kde-se-vzala-na-vode-pruhovana-trika-mi-vrta-hlavou

Jinak doplňuji.

"Kde sa vzalo legendárne prúžkované námornícke tričko?

Obľúbené pruhované námornícke tričko je 163 rokov starý módny artikel. Jeho pôvod a história však siahajú ešte ďalej.

Pásikavé tričká ako identifikačný prvok začali nosiť bretaňský námorný obchodníci z historickej provincie v západnom Francúzsku. Neskôr tento prvok prevzalo francúzske námorníctvo, prvý krát bolo masovo vyrobené v roku 1820 za účelom zvýšenia bezpečnosti francúzskych námorníkov, pre prípad lepšieho hľadania v morských vlnách, keby sa dostali cez palubu. Dodnes sa preto označuje najmä výrazom Bretan Tee.

Pôvodná podoba niesla 21 pruhov, každý predstavoval jedno veľké Napoleónove víťazstvo. Vo forme blízkej dnešnému námorníckemu tričku ho vo francúzsku zákonom stanovili ako rovnošatu námorníctva a stal sa tak jednoznačným rozlišovacím prvkom.

Od roku 1840 sa stal oficiálnou súčasťou anglickej námorníckej uniformy.

Civilnú cestu mimo námornej posádky zahájila roku 1846 britská kráľovná Viktória, keď obliekla námornícku rovnošatu svojmu štvorročnému synovi Albertovi Edwardovi ako akt podpory stavovskej hrdosti pri plavbe na kráľovskej jachte. Pásiky sa razom stali trendom a rodičia začali obliekať nielen svoje deti.

V roku 1917 módna sa návrhárka Coco Chanel po návšteve francúzskeho pobrežia inšpirovala a o krátky čas predstavila novú módnu vlnu svojou námorníckou kolekciou. Kontroverzná myšlienka povýšiť (ponížiť?) oficiálnu uniformu na módny štýl pre verejnosť zožala veľký úspech a posadnutosť námorníckou módou sa od dvadsiatych a tridsiatych rokoch 20. storočia stala od symbolom protiburžoáznych postojov mládeže postupne bežnou módou pre voľný čas. – symbol rebelstva a pocitu slobody.

U nás užívame výraz „ruské námornícke tričko“, hoci ruské námorníctvo si ho osvojilo až začiatkom devätnásteho storočia a hrdo ho používali aj ruské pobrežné hliadky v druhej svetovej vojne."

Proč pruhy?

  1. původně k odlišení různých národností
  2. viditelnost na moři – kontrast proti bílým plachtám
  3. pověra – ochrana před „zlým mořem“ a vítězství nad ním – stejně jako Napoleonovo vítězství.

http://window­russia.ruvr.ru/2013_09_­11/Pochemu-telnjashka-polosataja-6888/

Další odpovědi
marci1

Protože je prvně používali námořníci a to proto, že fungovala na první pohled relativně výrazně, z větší dálky se jejich barva slévá a splývá s okolím (tedy tmavým mořem či světlou lodí). Něco jako maskáče v lese. 🙂

Kepler

Taková trička bývala a ještě dneska jsou (třeba v ruském vojenském námořnictvu) součástí stejnokroje. Tradice.

lota

Protože ho nosí námořníci.:-) Stačí se podívat na vodáky na kterékoliv české řece – kolik z nich bude mít pruhovaná trička!:-)