Kepler

Proč Brusel zakazuje výrobu umělohmotných tyčinek na čištění učí nebo brčka na limonády a ne plastové obaly?

Těch nerozložitelných plastových xindlů se vyrábějí milióny tun ročně, je to mrhání materiálem a zamořují celou planetu. Proč nepodpoří raději výrobu biologicky rozložitelných materiálů, co nám rostou z půdy a zase se tam mohou vrátit? Třeba na bázi kukuřičných škrobů?

https://pixaba­y.com/cs/photos/od­padky-odpadn%C3%AD-kontejner-odpad-2729608/

Nejlepší odpověď
autacek

Protože zákaz uchošťourů spasí planetu.

Trochu mi to připomíná konstatování o stávkujících studentech za lepší klima, ale kvítka na chodbě ve škole nechají suchem zdechnout.

Další odpovědi
Edison

Neboj. I plastové jednorázové obaly, nádobí, příbory… zakazují…

hapiky

Nejde vše zrušit najednou. Pro Zemi potažmo pro lidi, jsou plasty katastrofa. Každé omezení směřující ke zlepšení životního prostředí je vítané.

anonym

Víte beru to tak, že v této věci alespoň něco dělají ! Protože podívejte se na USA, těm by to bylo jedno, Trump by klidně by do výroby plastových obalů a fotoaparátů na jedno použití byl schopen lít státní dotace místo aby je nějak omezoval 🙂 Protože zaměstnanost je pro něj svatý grál ať to stojí co to stojí. Ano mohli by omezovat další zbytečné plastové obaly, ale všechno se asi nedá zastavit najednou, že ne ? I přerod na obnovitelné zdroje energií je velice pozvolný. Svět si zkrátka na život bez přemíry jednorázově využitelných plastů musí pomalu zvykat, ze dne na den to ale nedokáže.

Tím že zakážete použití plastových materiálů pro určitý účel tím de facto podporujete výzkum a vývoj jiných materiálů, protože výrobci se na nové omezení samozřejmě musí nějak adaptovat. Takže váš dotaz proč nepodpoří vývoj jiných materiálů je poněkud zcestný, když právě to tím dělají …

Kryšpín

Poněvadž by tržní hospodářství při budování kapitalismu začalo silně kulhat, nešlo by rychle najít náhradu na balení špičkových kvalitních potravin a ostatních výrobků. A pro lepšo-lidi, nad-lidi, hlídače peněz, celebrity a podobné odrůdy by bylo zapotřebí rozšířit výrobu bio-papíru v Losinách.

Mc Merkurion

… no protože místo tyčinek se můžeš šťourat v uchu sirkou a pít bez brčka >>> jsou to věci nepotřebné (kelímek potřebuješ) a co se týče těch tyčinek, tak je doktoři nedoporučujou používat, takže též nepotřebné …
… plastové nábobí se bude smět používat jen v nejnutnějších případech, a ne jako dnes v každém bufáči, než by su pořídili myčku…
…pytlíky jsou zakázané, povoleny jsou jen ty nejtenčí na rohlíky …
… ne vše co je ekologické, lze také ekologicky vyrobit …

Kepler

Edison: že by? Mikrotenové pytlíky a plastové tašky v supermarketech fungují dál…

Anikitos

V některých kauflandech a zda se mi že i v albertech uz je nahradily papírové tašky. V různých obchodech i omezili možnost vzít si zdarma mikrotenové sáčky, pokud si do nich člověk nic nezabali.

Postupně se to vytrácí (bohužel/bohudík, teď nevím… na jednu stranu jsem rád za omezení plastů, na druhou stranu je to další z mnoha nařízení EU…či naší vlády).

nyjono

Nejsou to jen sáčky a tašky. Regály jsou plné zboží v platových obalech.

Kepler

No a o tom to je. Zřejmě ty plastové obaly vycházejí levněji a mají spousty výhod, Takže by to chtělo nějakou ekonomickou pobídku nebo dotaci, podobně jako e-auta při parkování ve městech.. Když bude papírová taška stát stejně jako ta igelitová, okamžitě jí dám přednost.