zzzzz

Povinnosti předsedy bytového družstva?

Přišel nám na BD dopis od právníka jedné naší členky. Požaduje o sdělení celkové výše všech závazků, splatnost těchto závazků, které má BD k třetím osobám. Také chce vědět, jaká poměrná částka připadá na jeho klientku, jaká zbývá doplatit a do kdy má být zaplacena.
Jako BD máme úvěr na 15 let na revitalizaci, po dobu 7 let nám chodí z EU dotace. Já sama nejsem schopna mu přesně vyčíslit kolik je poměrná částka na jeho klientku, protože je to strašně složitý výpočet, podle velikosti bytu atd. Musela bych na to najmout nějakou účetní firmu. Ale kdo tuto firmu zaplatí??? Družstvo, nebo ta členka co to požaduje? Stanovy to nijak neřeší, jsou úplně jednoduché, ale každý člen může nahlédnout do účetnictví, o to ovšem právník nežádá. Poradíte mi prosím???

Nejlepší odpověď
anonym

Pokud chce právník znát závazky Vaší členky a jejich splatnost, tak uveďte její podíl na dluhu na revitalizaci a ostatní známé závazky k datu vyúčtování.
Dotace z EU můžete vyčíslit, až po jejich připsání na účet, takže je nemůžete započítat zatím nikam (a takto to právníkovi také napište – je to příjem, na nějž nemůžete spoléhat).
Žádnou firmu neshánějte. Právníkovi napište, že do účetnictví může nahlédnout ve Vašich pracovních hodinách a dál si s tím nelámejte hlavu.
Právníci občas zkoušejí různé finty, aby dali patřičně znát nadřazenost své profese. Jen se toho nelekejte.
Vycházejte z toho, co lze zjistit a co jste schopná udělat. Zázrak po Vás nikdo nechce.