marci1

Poradíte, jestli je tento tablet+telefon vhodný pro seniory?

Vyplatí se to vůbec seniorovi koupit?:-))
https://www.ba­bickarstvi.cz/mo­bily-a-telefony-pro-seniory/330-tablet-pro-seniory-telefonni-aplikace.html

Nejlepší odpověď
anonym

Nevěřte tomu že rychlokvašená prostředí údajně šitá na míru seniorům jsou o moc jednodušší na ovládání než prostředí jehož uživatelskou zkušenost výrobce piluje k dokonalosti několik let … Je to stejně naivní iluze jako že telefon aligátor má ovládání srozumitelnější než dotykový. Opak je pravdou dotykové telefony si zakládají na intuitivnosti a přímočarosti, zatímco u starších telefonů jste často museli zajít i do manuálu abyste něco dokázali nastavit. U dotykových telefonů se to považuje za hrubou chybu donutit uživatele k otevření manuálu, vše musí být srozumitelné hned na první pohled a u posledních verzí Androida tomu tak podle mne i je. Je smysluplnější koupit tablet s čístým Androidem ve verzi 6 nebo 7, možná vás překvapí jak snadno jej bude umět i senior používat.

Vámi vybraný tablet navíc nemá dostatečný výkon na trochu rozumné používání. Takže obdarovaný brzy narazí na nepříjemné zadrhávání příliš dlouhé prodlevy při spouštění aplikací … 1GB RAM je příliš málo.

Huawei Mediapad T3 nebo Lenovo IdeaTab 4 za 3500,– jsou pochopitelně v češtině a disponují dvojnásobnou RAM a čistým OS který můžete v nastavení člověku s horším zrakem snadno přizpůsobit (zvětšit písmo především).

Další odpovědi
Gestas

Nejvhodnější telefon pro seniory je ten, na který jsou zvyklí. Můj děda (89 let) měl dlouho tlačátkovou Nokiu (jednu z novějších, už s barevným displejem) a uměl s ní bez problémů. Zato s telefonem pro důchodce má problémy.

Kepler

Vhodný pro seniory určitě je, když to nabízí hračkářství pro babičky. Velké plus jsou velká tlačítka, stejně jako u hloupých telefonů pro seniory a snad i jednoduché a intuitivní ovládání. Je ale otázka, zda senior dokáže využít všech možností androidu (ne, že bych podceňoval seniora, třeba je taky moderní děděk/babka jako já 🙂 Jestli je to nejposlednější technologie nebo ne, nehraje roli. Mně osobně se zdá, že čím novější SW, tím víc na prd a hůře pochopitelné.

led

Z môjho pohľadu seniorky
bez obalu s pútkom na zachytenie rukou, ktorý ho chráni pred poškodením pri páde sa mi zdá veľký do trasúcej sa ruky.
Pokiaľ by bol použitý ako inteligentný telefon, ako ho mať stále pri sebe? Na telefonovanie pri zlom seniorskom zraku a trasľavými rukami už je lepší nerozbitný a vodeodolný telefon s tlačítkami, ktoré možno nahmatať.
Ale na hudbu, kartičky a iné jednoduché hry postačuje.
Uvádzaná 1 GB RAM a 8 GB úložiště nie je víťazstvo, pretože veľkú časť z nich zaberajú operačný systém, zakladné programy a doplnky. Takže na pridané programy a dáta ostáva vám už len Micro SD Karta až 32 GB

zjentek

Tak já jako senior bych ocenil něco, do čeho se můžu dobře trefit i poslepu, což u mý bejvalky nebyl problém, ale to sem nepatří… never mind. Zkrátka velký tlačítka nebo symboly, kvůli očím a motorice. Moderní software senior neřeší, pokud to má v pale v pořádku ;)

Funna

pokud se ptáš na konkrétní typ, tak je sto roků za opicemi…tj. je to stará plečka co se týká hardware i software…a spousta tabletů umí i volat…a pokud ho chceš koupit seniorovi, težko radit…záleží na tom, jak schopný je ten senior a jaký má k této technice vztah…mým rodičům je přes 70 a otec používá tablet, noťas atd. bez problémů a přitom moje máti možná ani neví, jak je zapnou…

ivzez

Jak starému seniorovi? Stál by o tablet?

Já dávám přednost „hloupému“ mobilu a notebooku. K psaní je
pro mne vhodnější klasická klávesnice, telefon používám pouze k volání.
SMSky nepíšu kvůli malým klávesám. Radši pošlu e-mail.

Jiří Bohumil

Vše záleží na tom, pro koho konkrétně bude toto zařízení určeno. Počítám se už do této kategorie a mohu říct, že mezi „námi“ je mnoho „zavilých“ nepřátel elektroniky, zejména smartphonů, tabletů a PC.
Bohužel, jde zejména a nutnost se, něco trochu složitějšího, „zase“ učit.
Neříkám, že jsou takoví všichni, ale, „výjimky potvrzují pravidlo“.
Já, jak jsi asi už zjistila, jsem, bohužel, pouze jednou z těchto výjimek, ale ve svém okolí, mezi přibližně shodně narozenými, mám tuto smutnou zkušenost.
A při převedení hovoru na toto téma velice rychle „vycouvávám“ pro „totální“ nezájem a až nevraživost.
A k vlastnímu tabletku (technicky) ještě konkrétněji.
Vypadá to celkem přijatelně, to prostředí seniorHub by snad mohlo být pro seniory „přívětivé“, pouze mi schází v techn. specifikaci slot na SIM kartu pro telefon.
Nějak nevím, jak funguje ta aplikace seniorPhone, zatím neznám.
Jinak A 4.4 KitKat je celkem OK, ale zase, nutno se naučit.
Foťák a kamerka jsou slabší, ale třeba na Skype to také stačí.
Jinak výbava je srovnatelná se smartphony a tablety nižší třídy , ale pro běžné užívání určitě postačuje. A na tomto 8 " tabletku se dají už pěkně číst i e-knížky, poslouchat audioknihy a i surfovat na netu. Takže to pro seniora může být zábavné.
A „otřesuvzdorné“ provedení a cena je taky celkem OK.
Takže, už jde pouze opravdu o to, zjistit, jaký „postoj“ k takovémuto zařízení má konkrétní senior, jemuž má být určeno a zda je schopen a hlavně ochoten se učit.
No a další důležité je, jaké má zázemí, které je mu schopno být nápomocno radou a pomocí, kterou, z počátku, bude mít určitě zapotřebí.

marci1

Seniorce je 84 let. Spíše než ovládat tablet a telefon umí šít, plést, vařit ap.
A ruce se jí třesou. 🙂

ivzez

Marci, pro ni by podle mne byl lepší klasický PC se samostatným monitorem a klávesnicí, které si může umístit do vhodné vzdálenosti.

Nebo notebook s přidanou klávesnicí a myší,
aby mohla monitor umístit do vhodné vzdálenosti.

Mně třeba ohromně vyhovuje čtení e-knih na monitoru,
protože si můžu nastavit velikost stránky a písma.

Psala někdy na stroji?
A měla by o PC/notenook zájem?

Vím o 89leté paní, která si v internetu přečte zprávy,
napíše e-mail, telefonuje přes Skype → a baví ji to.

zjentek

A k čemu jí teda bude tablet dobrý? Dekorace? Těžítko?

marci1

Ale hloupá není. Užívala by ho k tomu, k čemu je určený. 🙂