zjentek

Pokud se kšeftuje s mrožími kly, jde o byznys s mrožovinou?

Nebo jinak- pokud se dostanu k suvenýru- šperku, dýce, sošce ze slonoviny, jak poznám, že je z mrožoviny?

Nejlepší odpověď
annas

Slonovina severu se nazývá mrožovina,

„Výzkum vědců z Cambidgeské univerzity dává zánik vikinského osídlení Grónska do souvislosti s mroži. Přesněji řečeno s jejich kly – "severskou slonovinou“ nebo „bílým zlatem severu“ známým jako mrožovina.

V 11. až 13. století zažívala Evropa ekonomický rozkvět, což nahrávalo obchodu s luxusním zbožím. Včetně mrožoviny, která byla oblíbeným materiálem pro figurky stolních her stejně jako ozdobné křížky a další předměty s náboženskou tematikou.

Vědci analyzovali složení vzorků slonoviny nalezené na území středověkých velkých obchodních center, jako bylo Oslo, Londýn nebo Šlesvig. Výsledky naznačují, že vikinští obyvatelé Grónska měli na obchod s mrožovinou prakticky monopol. "

https://www.a­bicko.cz/clanek/prec­ti-si-zabava-historie/23979/slo­novina-severu-proc-vikingove-opustili-gronsko.html

Něšco vám napoví anglický odkaz

https://www.met­museum.org/ex­hibitions/lis­tings/2011/the-game-of-kings-medieval-ivory-chessmen-from-the-isle-of-lewis/exhibition-blog/game-of-kings/blog/the-walrus-and-its-tusks

Laik zřejmě rozdíl nepozná, i když kly se liší složením a svou mikroskopickou strukturou.

Další odpovědi
Complex

Tady se rozděluje se mrožovina: http://jirak.blog­.cz/galerie/poh­lednice-od-nas-pro-nas/obrazek/5000676 takže pokud asi najdeš a kontaktuješ týpka kterej to upnul, tak třeba bude vědět kam se tyhle kousky atp kolem tématu dostávají atd…