GM

Otázka pro ty z vás, kteří nakupujete v Polsku – dá se v příhraničních marketech platit českou měnou?

Nejlepší odpověď
dubraro

Hotovými ne. Ale českou platební kartou ano.

Další odpovědi
Filip84

W Cieszynie: u trhovců, stánkařů vždycky a někdy je to i výhodnější, a někdy na mne čumí, jako péro, když chci platit złotym. V obchodech běžně ne. Některé super/hypermarkety braly koruny podobně, jako se u nás bere Euro, tj. nevýhodný kurs, vracíme w złotych. V kavárnách, hospodách Ti to, většinou, vezmou, ale, zase: kurs veskrze nevýhodný, vrací w złotych.

Jak v hospodách, tak v drobných obchodech, tam, kde Tě obsluhuje, nebo je přítomen, „pán domu“, tak s ním se – většinou – domluvíš: Poláci jsou hodně do kšeftu, to je úplně jiná mentalita (v dobrém, i ve zlém 🙂 ). Tam, kde Tě obsluhuje zaměstnanec, záleží na politice „pána domu“, není to úplně všude zase tak běžné, jak by se mohlo jevit.

Osobně doporučuju mít obojí, platit złotym a koruny dávat jenom tehdy, pokud si o ně vysloveně žadoní, protože pak je výhodnější kurs.

Ale to jsou zkušenosti „před chorobou“, teďka je klidně možné, že budou brát všude, protože Češi jezdí na zakupy, že jo, no tak proč by ne. Pak ale počítej s ne úplně výhodným kursem. 🙂

Rocker

V marketech určitě ne.Ale ve stáncích na tržnici nebo v některých malých obchodech ano.
Nejjednodušší je platit kartou.

Arne1

Na tržišti berou cokoliv – prostě kšeft je kšeft. Ale normálně raději kartou.

Filip84

To tržiště mi něco připomnělo.

Svého času, ale to už je opravdu „svého času“, to bylo v devadesátkách, bába jezdila do Cieszyna furt kupovat nějaké krámy na to tržiště. Deštník, že to otevřeš, foukne vítr, a on odletí, atp. No, ano, oni brali jakékoli peníze, to je pravda, ale taky vraceli ledasjaké peníze.

No, prostě, bábě odhalili v Maně (nebo už to byl – těsně – Albert? Fakt nevím, už je to hodně dlouho, asi už Albert, ale relativně těsně) falešnou pětistovku. Tak zavolali bengo, bengo přijelo, bábě pětistovku sebralo a vydalo jí na to potvrzení. A bába na to, ať jí to pětikilo vrátí, že jí to dali Poláci w Cieszynie na tržnici, že jak tam pojede, tak jim tím zaplatí a bude po problému. 🙂

GM

Taky jsme kdysi jezdívali zájezdovým autobusem od firmy nakupovat do Polska, platili jsme korunou. Dětské zimní oblečení a obutí, nerez. nádobí a pod., všechno za poloviční cenu co u nás. Cesta byla zdarma. Bohužel od nás do Polska je cesta daleká a benzín drahý, proto váhám. Filip84 – jsi Moravák nebo Pražák?