Rapix

Odvolání brankáře v hokeji při přesilové hře

Zdravím,

pokud v hokeji jeden tým fauluje, ale nemá puk druhý tým dostává automaticky výhodu do té doby než se provinilý tým kotouče zmocní. Při této výhodě faulovaný tým odvolává brankáře. To není žádná novinka, ale já se ptám: Kdy nebo koho poprvé napadlo odvolat při této výhodě brankáře? Kdo to vymyslel?

Odpovědi
mosoj

Tak kdo to praktikoval první to opravdu nevím. Pravidla to ale dovolují. Vím ale, že dříve , 50. 60. léta min. stol., se toto u nás běžně nepoužívalo. Přišlo to sem ze zámoří v době zvýšených kontaktů s kanadskoamerickým hokejem, tak jako forčeking a nastřelování puku na hrazení za soupeřovu branku.
Mám dojem že první vítěztví nad Kanadou někdy v roce 1954 nebo 1956 v Praze na Štvanici bylo dosaženo vítězné branky z takovéto přesilovky a z hazování 3 sec před koncem zápasu !!!

cochee

Já už jsem na tohle odpovídal kdysi bolakovi, viz zdroj, ale blbě, mluvil jsem o jiné herní situaci (powerplay ke konci zápasu). Dodatečně jsem hledal na netu, kdo to první použil, ale nic jsem nenašel. Zatímco powerplay v koncovce zápasu je taktický prvek (skutečně někým vymyšlený), situace „šestý útočník“ při „odloženém trestu“ je regulérní pravidlo, takže by se muselo v análech dohledat, kdy se toto pravidlo objevilo.

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kdo-vymyslel-to-vodjizdeni-golmana-kdyz-maj-hraci-vyhodu