Hofmanm

O jaký se jednalo typ a značku počítače ve filmu Slunce, seno, erotika, jak na něm Škopek napsal 5 samyc?

Nejlepší odpověď
Roman71

Snadná identifikace. S tímhle osmibitovým počítačem jsem nějakou dobu pracoval. Byl to Sharp MZ821, osazený procesorem Z80 (Zilog), RAM paměť 64kB.

Zdroj: https://www.go­ogle.com/sear­ch?client=fire­fox-b-lm&q=SHARP+MZ821&tbm=­isch&sa=X&ved=­2ahUKEwjZxNDm1fr_Ah­VN_7sIHRk9DWMQ0pQJeg­QIBxAB&biw=1920­&bih=899&dpr=1

Další odpovědi
elkon

Jestli mě paměť neklame tak Sharp. Ale možná se pletu a pouštět film se mi nechce, i když ho mám na disku.

WordPress

Jelikož se jednalo o rok 1990 tak to byl počítač s i386

cochee

Přiklonil bych se k názoru Roman71 – ten kompík má na pravé straně hranatou část s tmavým vrškem, bude to integrovaný kazeťák pro záznam a čtení dat na klasickou CC kazetu, to bylo pro Sharpy MZ821 typické (MZ811 neměl kazeťák integrovaný – dal se tam ale domontovat a MZ831, který se ale u nás myslím neprodával, měl floppy jednotku). Je to jiný komp než dostal farář, ten měl Šarpa 5641 – takový lepší klon IBM XT.

Filip84

To není dost dobře vidět, ten film je natočen tak, že se na to díváš pořád přes monitor, lidi, atp.

V každém případě je to typ, jako např. Schneider EURO PC / Schneider EURO PC II. Ono je hlavně vidět, že mají doma úplně jiný model, než jaký prodával Helmut Imperialista v imperialisticko-kapitalistické cizině. 😅 V tom showroomu je už klasická sestava, tj. klávesnice zvlášť, ležatá „věž“ s počítačem zvlášť, no a potom monitor.

Ty počítače, žes měl klávesnici součástí počítače (jako Atari) se vyráběly, ale z povahy věci je to nepraktické – pokazí se klávesnice, máš problém i s počítačem. Takhle klávesnici vyměníš, problém vyřešen, harmonie obnovena.

V každém případě na to, aby při natáčení byl na stole nějaký počítač, a aby do něj mohl Škopek naklepat „5 SAMYC“, tak na to nebylo potřeba nic extra nóbl, tohle ti zvládne (skrze nějakou kartotéku) jakýkoli počítač z osmdesátek, do kterého budeš s to nahrát program, třeba z klasické audio kasety.

Specifikace podobných počítačů z přelomu let 1989 a 1990 máš v odkazech dole, prostě tyhle počítače obvykle buď neměly pevný disk vůbec, a když ano, tak jeho velikost byla v jednotkách MB, protože největší disky té doby měly nižší desítky MB. Programy se nahrávaly z disket, buďto – tehdy klasických 5.25" s kapacitou 360 kB, nebo už z, tehdy moderních (pochází z roku 1984), 3.5" disket s kapacitou maximálně 720 kB, no a nebo ještě z audio kaset, což ale už bylo velmi, velmi výjimečné. Operační paměť RAM byla v jednotkách stovek kB, no prostě do 0.5 MB, 512 kB bylo „něco“. Processory byly taktovány na jednotky MHz, 8 MHz, 7 MHz, do necelých 10 MHz. Velkým limitem byla velikost operační paměti grafiky, která se pohybovala v jednotkách nízkých desítek kB, např. 16 kB, takže počítače buďto byly úplně černobílé, nebo měly, třeba, 4 barvy. Zvuková karta, obvykle, nebyla základní součástí PC sestavy (pokud jsi neměl laptop), a ke komunikaci stran chybových hlášení PC používaly tzv. buzer.

https://www.clou­s.cz/schneider-euro-pc/
https://www.clou­s.cz/schneider-euro-pc-ii/
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Disketa