Usoman

O jaký materiál se jedná na videu, ze kterého kutil vyrábí amatérské pálené střešní tašky?

2:24 – 9:00
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=P73REgj-3UE

Video je ze severu Queenslandu (severovýchod Austrálie).

Odpovědi
mosoj

Z jílu. Nic nového pod ¨Sluncem.

Drap

Běžný jíl. Pokud najdeš podobný cihlářské hlíně, tak je to ideální. Je třeba aby měl příměs určitého procenta písku, nebo se dá i říční písek přimíchat a co nejméně vápencovytého podílu.
Neni to opravdunic nového. Mnoho domů na našem území z počátku dvacátého století se tímto způsobem stavělo. Kde byla vhodná hlína, vykopal se sklep, hlína se zpracovala,do dřevěných formiček se z ní naqdělaly cihly. Přišel potulný cihlář, dokázal na dvorku vyskládat cihly tak, že postavil jakousi pec, vevnitř se zatopilo a topilo se dřevem většinou dva dny z těch hodně vypálených se postavil komín, z těch krajových, které byly z venčí se většinou stavěly vnitřní zdi. Stojí v pohodě dodnes.