Mike26

Netbook na noc – vypínat nebo uspávat?

Zdravím,
mám netbook s SSD a chtěl bych se zeptat, zda nevadí, když jej na noc jen uspávám. Neničí to životnost RAM? Pokud ano, o kolik? A předpokládám, že to asi neodebírá moc proudu? Aby pak nebyly velké výdaje za elektřinu. :) Netbook by byl uspaný cca. 14 hodin s tím, že během 2 sekund mohu zase pracovat. Jednou či dvakrát do týdne bych jej vypínal. Co myslíte? Vypínat za cenu 20× pomalejšího nabíhání nebo se nemám bát uspávání? Díky za reakce
Doplňuji:
gecco – Takže 5 let to třeba vydrží bez problému? O výpadek se nebojím, data před uspáváním ukládám, ale nechávám otevřené v aplikaci. Pokud vypadne elektřina, tak netbook na celou baterii vydrží spát 3 dny – to je více, než dost, takže o to se nebojím. Je to o mnoho pohodlnější – přijít, bouchnout do klávesnice, 2 sekundy počkat, napsat heslo a znovu pracovat. Navíc hibernace by SSD zbytečně zatěžovala, není to prostě potřeba. A neví někdo, kolik „žere“ netbook při uspání a kolik při vypnutém stavu?

Hlasujte v anketě

Nejlepší odpověď
gecco

Vypínat

Uspávání se, pokud jde „životnost“, vůbec neboj, je to skoro jedno (počítač mnohem dřívě zestárne morálně, než odejde fyzicky – aspoň obvykle).
Jinou věcí je, že při režimu „sleep“ – pokud dojde k výpadku elektriky (a vybití baterie), ztratíš rozpracovaná data .
Jestliže použiješ režim „hibernace“, jsou rozpracovaná data uložena na disk, takže ani při výpadku k jejich ztrátě nedojde, uspání i ´restart´ jsou poněkud pomalejší.
😉
Osobně počítače buďto hibernuju (pokud se mi zrovna nechce práci dodělat) a nebo vypínám – ten rychlý start zase tolik času ´neušetří´.
Doplňuji:
K Doplnění:

  • SSD – jo, omlouvám se, to jsem přehlídl – tomu časté ukládání skutečně nesvědčí (není úplně vhodné jej mít jako jediný disk, ale v netbooku to jinak nejde)

Spotřeba, pokud jde o

  • Suspend To RAM – je ´mizivá´, téměř na úrovni vypnutého počítače
  • Power On Suspend – je téměř na úrovni zaplého počítače (v podstatě je vypnut jen monitor)

Režim Sleep nastavíš v BIOSu, hledej v PowerManagementu položku ASPI a nastav ji na S3 (Suspend To RAM).

😉

Další odpovědi
Zbynas

Uspávat

Zkráceně. Uspávání funguje u každého notebooku trošku jinak, doporučuji spíše hybernaci. To trvá stejně tak dlouho, jako „uspání“, ale počítač se fyzicky vypne, ale narozdíl od úplného vypnutí uloží veškerou probíhající aktivitu a po startu načte, ovšem mnohem rychleji, než při klasickém startu, ánčtó vše je uloženo v RAM pamětích a nemusí to číst z disku (obdobně jako u spánku).

RAM se tím neničí, milionkrát víc se ničí už jen běžným používáním, o to bych strach neměl.

Rozdíl mezi hybernací a spánkem je ten, že ve spánku zůstává aktivní nějaký hardware (záleží přístroj od přístroje), v hybernaci je vše vypnuto (ale jen relativně, pořád je dodáván proud do RAMek, nicméně to je i při úplném vypnutí).

jáára

Vypínat

Prokop Buben

Uspávat

protonaut

Uspávat

Front

Vypínat