moni.91

Narušený nabíjecí kabel pc. Můžu ho používat?

Potkan mi dnes nahlodal nabíjecí kabel od pc. Narušil gumový kryt a takový ten svazeček drátů vedoucí kolem hlavního drátu. Nabíječka normálně funguje, obmotala jsem tu část takovou tou gumovou černou lepící páskou. Je to v pohodě? Díky za odpověď…
Omlouvam se za sve spatne vyjadreni, myslim nabijecku od ntb. Kabel je nakousan v te casti, ktera je pripojena k ntb.

Nejlepší odpověď
zzzlatokopka

No já bych to dohromady hned neomotala, nejprve bych každý drát zvlášť olepila tou černou natahovací páskou, a pak až je omotala dohromady.

Jde o to, že teď to funguje, ale třeba s tím pohneš a skratne to.

Další odpovědi
Funna

co to je nabíjecí kabel? (ona je to sice šňůra, protože kabel je tuhý a neohebný, ale nevadí)…normální síťový, ten co mám na konci zástrčku?…žádný napájecí síťový kabel, který má nějaký svazeček, kolem dalšího hlavního neexituje…je jen kabel s opředením, které slouží jako stínění a v tomto stínění žádný proud (elektřina) není..ale ten nebývá na napájeni, tam není potřeba…a jinak je to tak, že každá jedna žíla (spředený svazek drátků) ze tří, které tam jsou má, vlastní izolaci a teprve všechny tři jsou společně v dalším „obalu“…takže pokud potkan nahryzal jen tuhle vnější izolaci buď v klidu…jinak si pořiď novou raději šňuru (napájecí kabel) a nebo musíš každou žílu zaizolovat pořádně zvlášť…a pokud mluvíš o notebooku a ne o PC (to je ten stolní a má jinou šňuru) a máš na mysli až káblík za zdrojem, tak je tam jen nízké bezpečné napětí…to ti nic neudělá, ale pokud se ti spojí oba dráty dohromady, dojde ke zkratu budeš nejspíš bez zdroje, takže tvoje oprava může být dostačující a nebo taky ne, protože netuším, jak moc si potkan zahryzal a na ten „kabel“ nevidím…

Dochy

Pokud není narušena izolace středové žíly, mělo by to být OK. ještě je třeba zkontrolovat, že většina drátků toho opředení je neporušena, aby v místě poškození nebyl příliš nízký průřez vodiče a tedy příliš vysoký odpor.
Lepší, když to zkontroluje elektrikář, který má přeci jen trochu zkušeností. Samozřejmě ideální je používat pouze nepoškozený zdroj, každé poškození trochu snižuje bezpečnost. Ale podle popisu bych se já osobně nebál…

lexx

kabel je odpojitelný ne ? běžně pasuje i ten od tiskárny, monitoru nebo faxu a skartačky – koncovka bývá stejná, lépe vyměnit za nový, v marketu to stojí pakatel