Martin Pavel

Můžu prodat auto které mám už rok a půl není napsané na mně a nejde dohledat majitel vozů?

Odpovědi
aliendrone

Jistě – na náhradní díly. :)

Filip84

Pokud o tom výslovně informuješ nového nabyvatele vlastnického práva, pak ano, můžeš, ale musíš ho výslovně informovat o těchto skutečnostech, aby on z nich mohl seznat, že kupuje, v lepším případě, pojízdný konvolut dílů, v horším případě odpad.

S ohledem na tu skutečnost, že poněkud nedoložíš vlastnické právo k tomu odpadu, tak ten, kdo by jej od Tebe koupil, by musel být hňup a blázen. Ale, v zásadě, to nabízet k prodeji můžeš.

Pokud to zamlčíš, smlouva bude absolutně neplatná, no a Tobě bude hrozit stíhání pro přečin podvodu.

Drap

Nemůžeš prodávat nic, co neni tvoje.

Filip84

aliendrone: Nemůže, podle zásady nemo plus iuris ad alium transferre potest quam ipse habet.

Pokud nejsi alloidní vlastník věci, nebo jinak: pokud nemůžeš prokázat, že jím jsi, tak protože Ti ta věc neříká „Pane!“, tak jí ale můžeš prodat pouze na základě plné moci jejího alloidního vlastníka.

Pokud k autu nemáš žádné papíry, vlastník se dá dohledat, přes policii či odbor dopravy, podle VIN kódu. V každém případě, je-li vlastník odlišný od prodávajícího, prodávající musí doložit oprávnění k jednání za vlastníka, jinak jde o právní úkon absolutně neplatný.

https://iuridic­tum.pecina.cz/w/Ne­mo_plus_iuris_ad_a­lium_transferre_po­test_quam_ipse_ha­bet
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Allodium

aliendrone

Filip84>>> Tak ono to jaxi v principu NEJDE jen tak rozprodávat CIZÍ majetek. ;) :D Předpokládám tudíž, že na vozidlo MÁ nějakou platnou kupní smlouvu a pouze nedošlo k přepisu majitele vozidla v TP. ;) :D :D

Filip84

aliendrone: Jasně, ale I. to neuvádí, a II. kolikrát je to takový cár papíru, že bys opravdu musel být hňup a blázen, abys do toho šel. Jako, viděl jsem toho už dost. 🙂

aliendrone

Filip84>>> To souhlasí, nicméně můj předpoklad že JE vlastníkem (tedy není z těch typů, kteří prodávají Karlštejn) lze považovat za opodstatněný, jakkoliv to výslovně neuvádí. ;)

A fakt, že z hlediska legislativy to v případě „nevlastnictví“ LZE SNADNO obejít tím, že prodáš vozidlo na ND dokazuje život sám. Schválně se mrkni třeba na Bazoš, HODNĚ bych se divil, kdyby v nabídce nebylo rovnou několik aut „bez papírů“ (TP). A pokud není úplný blb, tak prokázat podvod/úmysl je PRAKTICKY VYLOUČENO. ;) :D :D

Je to prostě jako s chůzí na červeného panďuláka – NESMÍ SE (vyhláška to ZAKAZUJE), ale v praxi to NENÍ žádný problém. :)