Frogman

Můžou se stahovat jakékoli obrázky pro osobní potřebu?

Vím, že jsou obrázky také pod nějakou licencí. Například při tvorbě grafiky nebo webu se mají používat pro různou potřebu – pro nekomerci nebo komerci.
Ale co když chci nějaký obrázek používat jen jako tapetu na ploše? Vím, že to nikdo zjišťovat určitě nebude, ale vztahují se práva i na to nebo si můžu (nebo spíše lepší MĚL BYCH :D) stahovat jen obrázky pro volné užití?
Berme v potaz, že to budou obrázky jen čistě pro osobní archiv. Žádné další šíření.

Doplňuji:
Fajn, díky za odpověď. :) Ještě mám jeden dotaz ohledně té licence (v diskuzi).

Nejlepší odpověď
Mc Merkurion

pokud se nepletu,tak u nás je stahování pro vlastní potřebu (nešíření dále) legální…

Další odpovědi
setapouch

Podle § 30 autorského zákona se za užití díla podle tohoto zákona nepovažuje užití pro osobní potřebu fyzické osoby, jehož účelem není dosažení přímého nebo nepřímého hospodářského nebo obchodního prospěchu. Rozmnoženina nebo napodobenina díla výtvarného zhotovená pro osobní potřebu fyzické osoby musí být jako taková vždy zřetelně označena a nesmí být použita k jinému než tam uvedenému účelu.

Takže ano, je možné pro osobní potřebu stahovat obrázky, ale musí být označeny např. jako kopie. A pozor, toto platí pouze pro české právo, pokud by podléhaly jiné jurisdikci, může být zákon diametrálně odlišný.

Nejsem právník, je to jen můj osobní názor.

Zdroj: http://www.za­konyprolidi.cz/cs/2000-121

Frogman

Ještě mě napadla jedna věc. Když má autor nějaké logo a já bych ho chtěl použít, tak zrovna má tu licenci, že bych musel žádat o svolení. Napadlo mě, co kdybych si v nějakém programu, který pracuje s vektory, udělal to samé logo. Bylo by to poté moje nebo by to bylo pořád toho původního autora?

setapouch

Docela určitě by šlo o napodobeninu díla původního. Navíc, logo může být chráněné nějakou ochrannou známkou.

Frogman

Aha, škoda.

Frogman

To logo bych chtěl použít na web.

ivzez

První reakci jsem odeslala předčasně:

Na to rychle zapomeňte!
Už byste neporušoval jenom autorský zákon,
mohl byste mít problémy i s dalšími zákony.

ivzez

Na to rychle zapomeňte!

Frogman

Ano, to je mi jasné. Vždy používám jen ty, které možné používat je nebo si vytvořím nějaký svůj. :)