Avatar uživatele
Kai

Může na mě otec, který se mnou nežije ve společné domácnosti a platí na mě výživné, uplatňovat nárok na daňový odpočet?

Pokud otci poskytnu potvrzeni o studiu, může to použít pro tyto účely, i když na mě uplatňuje slevu v daňovém přiznání matka? Může se otec dopustit tohoto nějakým způsobem? Děkuji.

Zajímavá 0 před 2249 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
autacek

Správně nemůže, protože s Vámi nežije ve společné domácnosti.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
magorvkleci

Uplatnit odpočet může jenom jeden z rodičů. K daňovému přiznání má ten, kdo uplatňuje odpočet, přiložit:

  1. potvrzení o studiu
  2. pokud jde o manžele, tak prohlášení, že druhý neuplatňuje odpočet, podepsané druhým rodičem nebo z jeho mzdové účtárny
  3. pokud nejde o manžele, tak prohlášení, že žije s dítětem ve společné domácnosti, podepsané dítětem

Pokud jsou manželé, tak v se v daňovém přiznání uvádí manžel a dá se zkontrolovat, jestli odpočet neuplatňují oba. U rozvedených OSVČ to daňový úřad celkem nemá jak zkontrolovat.

Každopádně, pokud otci poskytnete potvrzení o studiu, samo o sobě to pro daňový odpočet nestačí a kromě toho se pokud vím do toho potvrzení píše i důvod, pro který bylo vydáno. Ale vy za to, kdo na Vás nakonec uplatní daňový odpočet, neodpovídáte.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
da ny

Podmínkou uplatnění slevy je společná domácnost.
Jak bylo řečeno, slevu může uplatnit pouze 1 z rodičů.
Odpověď na Vaši otázku:
Pokud poskytnete otrci potvrzení o studiu a on bude nečestný. Může se dopustit trestného činu.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ivzez

„Nárok na daňový odpočet“ uplatnit nelze, možné
je uplatnit pouze danový odpočet na vyživované dítě.

V uvedeném případě to není možné, správně
byste otci neměla ani dávat potvrzení o studiu.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek