Kai

Může na mě otec, který se mnou nežije ve společné domácnosti a platí na mě výživné, uplatňovat nárok na daňový odpočet?

Pokud otci poskytnu potvrzeni o studiu, může to použít pro tyto účely, i když na mě uplatňuje slevu v daňovém přiznání matka? Může se otec dopustit tohoto nějakým způsobem? Děkuji.

Nejlepší odpověď
autacek

Správně nemůže, protože s Vámi nežije ve společné domácnosti.

Další odpovědi
magorvkleci

Uplatnit odpočet může jenom jeden z rodičů. K daňovému přiznání má ten, kdo uplatňuje odpočet, přiložit:

  1. potvrzení o studiu
  2. pokud jde o manžele, tak prohlášení, že druhý neuplatňuje odpočet, podepsané druhým rodičem nebo z jeho mzdové účtárny
  3. pokud nejde o manžele, tak prohlášení, že žije s dítětem ve společné domácnosti, podepsané dítětem

Pokud jsou manželé, tak v se v daňovém přiznání uvádí manžel a dá se zkontrolovat, jestli odpočet neuplatňují oba. U rozvedených OSVČ to daňový úřad celkem nemá jak zkontrolovat.

Každopádně, pokud otci poskytnete potvrzení o studiu, samo o sobě to pro daňový odpočet nestačí a kromě toho se pokud vím do toho potvrzení píše i důvod, pro který bylo vydáno. Ale vy za to, kdo na Vás nakonec uplatní daňový odpočet, neodpovídáte.

da ny

Podmínkou uplatnění slevy je společná domácnost.
Jak bylo řečeno, slevu může uplatnit pouze 1 z rodičů.
Odpověď na Vaši otázku:
Pokud poskytnete otrci potvrzení o studiu a on bude nečestný. Může se dopustit trestného činu.

ivzez

„Nárok na daňový odpočet“ uplatnit nelze, možné
je uplatnit pouze danový odpočet na vyživované dítě.

V uvedeném případě to není možné, správně
byste otci neměla ani dávat potvrzení o studiu.