Miky1

Může benzínová koloběžka s výkonem do 1 kw (1000 W) a maximální rychlostí 25km/h na cyklostezku?

Dobrý den, nevíte, zda můžu na benzínové koloběžce s maximálním výkonem 1kw a maximální rychlostí 25km/h jezdit po cyklostezkách?

Nejlepší odpověď
led

Ano, (ďalej voľne nie citovanie z vyhlášok)
na vyhradených cyklocestách, bez obmedzenia a ohrozenia chodcov, pokiaľ jej „techničák“ uvádza maximálnu rýchlosť do 25km/hod. Túto rýchlosť nesmie nikdy prekročiť (napriek bicyklom ktoré idú občas dvojnásobnou rýchlosťou)
V prípade obmedzenej jazdy, alebo rýchlosti dopravnou značkou, nesmie túto rýchlosť prekročiť.

Kepler, nie motor demontovateľný, ale vypínateľný, a má obmedzovač maximálnej rýchlosti.

Další odpovědi
Kepler

Tyhle parametry odpovídají motokolu s obsahem do 50 ccm, se kterým se může jezdit bez ŘP . Je tam však ještě další podmínka: motor musí být demontovatelný a kolo použitelné i bez něj. Pak se motokolo z hlediska legislativy považuje za normální kolo. Takže pokud to splňuje i ta koloběžka, pak si myslím, že na cyklostezku může.

hapiky

Nemám nejnovější předpisy pod palcem, ale jezdit po cyklostezce 25 kilometrovou rychlostí by se mě zdálo trochu nebezpečné.

Dochy

hapiky: 25 na cyklostezce hodně? to maj cyklisti jezdit rychlostí chůze a před každým má být běžec s praporkem jak to bývalo kdysi u aut? 25 je normální rychlost kterou alespoň na chvíli dá téměř každý i netrénovaný kolař. Pokud se někdo chce projet tak aby svaly dostali trošku zabrat tak po rovině pojede cca 25–40.

hapiky

Dochy: Domnívám se, že benzínová koloběžka při rychlosti 25km/h je nebezpečnější než šlapající cyklista.

Dochy

Tvá odpověď ale vypadá že se týká všech uživatelů cyklostezky. Je fakt že koloběžky s malými kolečky jsou podle mně méně stabilní než kolo, ale zas koloběžka je trochu manévrovatelnější a zpravidla lehčí.

led

Dochy ste blízko. „to maj cyklisti jezdit rychlostí chůze a před každým má být běžec s praporkem jak to bývalo kdysi u aut?“
V Bratislave v centre Starého mesta napríklad autá majú obmedzenú rýchlosť na max.30km/hod (jazdia v priemere 10–15km/hod), ale bicykle smú na základe mestských predpisov jazdiť maximálne 5km/hod.

Dochy

5km/h? To už začíná být nebezpečně pomalé… Pamatuju teda ve škole apod. soutěže o nejpomalejší jízdu a tohle už je blízko 🙂

led

Ale žiaľ je to tak. Na druhej strane je tam často tak veľa ľudí, že je výhodnejšie ísť peši. Iné to je s autami, tí väčšinou presadzujú právo silnejšieho.