weronika

musím mít na koně řidičák když s ním jedu po hlavní silnici?

Chtěla bych si vyjet na vyjížďku ale chvíli bych musela jít po hlavní silnici.Někdo mi říkal, že je nutné abych měla řidičák na koně, kdyby mě chytla policie.
Nevíte někdo o tom něco?
děkuji
Doplňuji:
Děkuji.Je mi 13 ale jela by se mnou moje sestra 15.let

Nejlepší odpověď
hanulka11

přečti si toto nevím kolik je ti let

§ 60 – Jízda na zvířatech a vedení a hnaní zvířat

(1) Pro jezdce na zvířeti a pro průvodce vedených a hnaných zvířat platí přiměřeně povinnosti řidiče podle § 5 odst. 1 písm. b), d), f), g) a h), § 11 odst. 1, § 12 až 17, § 20 až 24, § 25 odst. 1 a 2, § 27, § 28 odst. 1, 2, 4 a 5, § 29, 30, § 41 odst. 7 a § 42 odst. 2.
(2) Je-li zřízen jízdní pruh pro jezdce na zvířatech nebo stezka pro jezdce na zvířatech označené dopravní značkou „Stezka pro jezdce na zvířeti“, musí jezdec na zvířeti užít tento pruh nebo stezku.
(3) Jiní účastníci silničního provozu nesmějí pruh pro jezdce na zvířatech nebo stezku pro jezdce na zvířatech užít.
(4) Na vozovce musí jezdec na zvířeti jet při pravém okraji vozovky; nejsou-li tím ohrožováni nebo omezováni chodci, smí jet po pravé krajnici.
(5) Na silnici, místní komunikaci a veřejně přístupné účelové komunikaci smí jet na zvířeti jen jezdec starší 15 let. Osoba starší 12 let smí jet na zvířeti na silnici, místní komunikaci a veřejně přístupné účelové komunikaci jen pod dohledem osoby starší 15 let. Jezdci na zvířatech smějí jet jen jednotlivě za sebou. Jezdec smí vést jen jedno zvíře.
(6) Průvodce vedených nebo hnaných zvířat musí být osoba starší 15 let. Vyžaduje-li to bezpečnost provozu na pozemních komunikacích, je průvodce vedených nebo hnaných zvířat při doprovodu zvířat oprávněn zastavovat vozidla.
(7) Zvířata se smějí vést nebo hnát rychlostí chůze a jen tak, aby provoz na pozemní komunikaci nebyl ohrožován a aby byl co nejméně omezován.
(8) Hnaná zvířata ve stádu musí být doprovázena potřebným počtem průvodců hnaných zvířat a musí být rozdělena na vhodně dlouhé skupiny oddělené od sebe dostatečně velkými mezerami.....dál si přečti v odkazu

http://www.ko­niny.ic.cz/uzi­tecnosti/index_Pa­ge315.htm

Další odpovědi
anonym

Hanulka uvedla vyčerpávající odpověď,ale stejně bych vám holky v rámci vlastní bezpečnost i bezpečnosti koníků radila silnici jako komunikaci vhodnou k vyjíždce nebrat! Vím,co dokáže 6q i více živé splašené hmoty pod sedlem ! Navíc i řidiči s něčím takovým na silnici moc nepočítají a jsou i tací,kteří z blbosti nebo schválnosti koni za zadkem zatroubí a to je potom šrumec! Na asfalt se padá dost tvrdě a nezvladatelný kůň může způsobit poměrně vysoké hmotné škody na autech ,na zdraví jiných lidí,tvém i koňském.Uvědom si,že kůň má oči uzpůsobené tak,že si vidí i za zadek (po stranách lebky s pohyblivými bulvami),tedy vidí to,co ty ne. Pokud bych musela někdy v nouzy nejvyšší použít takovou silnici k překonání nějakého úseku,použila bych v rámci bezpečnost všech zúčastněných ochranné pomůcky,které­používají naspř.cyklisti ap.Odrazky,re­flex.vesty,přil­by atd.a koně bych před tím na ruce zvykala silničnímu provozu.Vůbec nechápu,že v jiných zemích je toto vypracováno naprosto přesně (Německo atd.)myslím tím tyto reflexní záležitosti a u nás i když nastal rozmach jezdectví,stále se dostatečně nedbá na bezpečnost…:D
Doplňuji:
Oprava:v nouzi ! fuj!

honza19hk

řdidičák na koně… to je vtip-která utoškola ho dělá??
řidičák na koně samozřejmě není,jen musíš být starší myslím 15 let a musíš dodržovat obecné zásady silničního provozu.

anonym

Weroniko, ještě jsem neslyšela, že by se vydávalo „řidičské oprávnění pro jízdu na koni“. Ale mohu se mýlit, není to můj obor a do autoškoly jsem chodila před 42 lety (kruciš, to už je ale let).

Nicméně o oprávnění k řízení koní jsem na internetu vypátrala toto:
Řidičské oprávnění pro tah koní – konicci.cz
Technický pokrok ve vývoji vozidel nám zjednodušil přepravu koní a cenově zpřístupnil i vozidla a přívěsné vozíky. Technické vybavení, ale není tím jediným, co k přepravě koní potřebujeme. Nezbytně nutné je i řidičské oprávnění.
www.konicci.cz/clan­ky/kone-a-pravo-173/ridicske-opravneni-pro-tah-koni

Jak úspěšně naložit a bezpečně převézt koně, EQUICHANNEL.cz
… pozemních komunikacích – prostě řidičák. Na tažné vozidlo s přívěsem na koně (tzn. přívěs nad 750 kg) je nutné řidičské oprávnění skupiny B+E, dle § 81, zák. č. 361/2000 Sb., dále osvědčení o technickém průkazu od obou vozidel.
www.equichannel­.cz/jak-uspesne-nalozit-a-bezpecne-prevezt-kone

Když se na podobné odkazy podíváš zjistíš, že se jedná o přepravu koní, ne o jízdu na jejich hřbetě.
Každopádně ale nemyslím, že jízda po hlavní silnici prospěje koni (ti mají v běžném provozu tendenci plašit se), a tím spíše ne Tobě.
Vyber si méně frenkventovanou, nejlépe polní cestu, a výjižďky si užij v klidu a pohodě.
Když dcera před pár lety převáděla kobylku od majitele k jinému chovateli cca 15 km, tak si nastudovala předem v mapě kudy má jet, aby se silnicím pokud možno vyhnula. Měla tehdy 19 let, ale na provoz na silnici si netroufla(ačkoliv koně dobře znala a věděla, co se od něj dá čekat). Zvíře dokáže překvapit vždycky. Nepodceňuj to.