Musím mít jako OSVČ účet u banky?

musím mít jako OSVČ účet u banky na své jméno, upravuje to nějaký předpis?

Nejlepší odpověď
panenka

můj manžel jako osvč podniká už 11 let a účet nemá.mám ho jen já takže si myslím že mít účet jako osvč nemusíte.
pokud ale v bance účet nějakou dobu pak máte máte nárok od banky u které máte účet zažádat si o úvěr.

Další odpovědi
Miroslavst

Ne, bankovní účet není pro podnikání nutný v případě, že provádíte platby pouze v hotovosti.
Použít na platbu účet např. vaší manželky však nelze, jelikož výpis, kterým byste dokládal vydání není na jméno fyzické osoby-tedy podnikatele.

jarm

Pokud provádíte platby z podnikání přes účet, je to nutné na Vaše jméno. Já účet nepoužívám pro podnikání, jen na svoje osobní platby. Pokud se jako OSVČ registrujete na fin. úřadu, tak Vás na toto upozorní. Můžete to risknout i bez něj, ale jak přijde daňová kontrola, tak vám to neuzná. Tak jako by Vám neuznala nějaký daňový doklad na cizí jméno.
Pokud se rozhodnete, tak používejte jen firemní pokladnu, přes kterou budete všechno účtovat. Nemusíte tak platit bance poplatky a v závěru roku o bankovních výpisech účtovat.

Michálek1245

Takhle… Čistě teoreticky nemusíte. Respektive ne na svoje jméno. Osobně teď moc nevím, jak to funguje třeba u platby záloh a tak. Ale dneska už se bez účtu těžko podniká. Třeba bankovní úvěr pro podnikatele vám nikdo bez účtu na vaše jméno nedá. Respektive ne nikdo při smyslech. Proto využívám https://www.gen­tlemenfin.cz/ na tyhle věci. Ti vědí, jak v tom chodit a vždycky dobře poradí. :)