Trumpeta

Musí věřitel přijmout peněžní plnění ve splátkách?

Musí věřitel přijmout peněžní plnění ve splátkách ? Mám splatit 10 000,– Kč. Věřitel chce po mne celou částku. Navrhl jsem mu písemně splacení ve 3 splátkách do 3 měsíců. On to nechce přijmout.

Odpovědi
atriplex

Pokud splátková možnost není v podmínkách smlouvy o půjčce, tak je přijetí splátkového kalendáře není vynutitelné. Věřitel vám prostě nevěří.

člověk

PŘÍJMOUT TO NEMUSÍ,
ALE ASI MU NIC JINÉHO NEZBUDE,ŽE?
A PAK SI JEN PŘIPOČÍTÁ PENÁLE
A VY MŮŽETE BÝT KLIDNÝ,NAVRHNUL JSTE MU ŘEŠENÍ A NEMŮŽE VÁS ŽALOVAT

standa

V otázce jsou uvedena dvě rozdílná témata:

  1. přijetí PENĚZ (ve splátkách)
  2. přijetí = odsouhlasení dohody o splátkách

ad a)
tady není co řešit…neznám věřitele, který by i částečné plnění nepřijal

ad b)
v tomto případě věřitel NEMUSÍ souhlasit s návrhem dohody o splátkách a je oprávněn trvat na jednorázovém doplacení dlužné částky, která se v čase (než nastane případné soudní řízení) bude snižovat o jednotlivé splátky.

Ve vašem případě však nepochybně bude poslední splátka uhrazena dříve než-li by bylo zahájeno případné soudní řízení, takže žaloba by byla zbytečná.

Na druhou stranu teoreticky lze uvažovat o vymáhání úroků z prodlení…