Mohu se stát dárcem krve v případě, že beru léky na štítnou žlázu?

Nejlepší odpověď
Miroslavst

Kdo se může stát dárcem krve?

Krev mohu darovat, pokud:

  • » je mi 18 – 65 let
  • » vážím alespoň 50 kg
  • » netrpím vážnější alergií
  • » neprodělal jsem zánět jater, nebo jiné onemocnění jater
  • » neprodělal jsem zánět ledvin, netrpím chronickým onemocněním ledvin
  • » neměl jsem toxoplazmozu, tularemii, brucelozu
  • » netrpím onemocněním srdce a cév (infarkt, srdeční vada, vysoký krev.tlak)
  • » netrpím vážným kožním onemocněním
  • » neměl jsem malárii ani jinou tropickou nemoc
  • » neprodělal jsem pohlavní nemoc (kapavka, syfilis)
  • » neprodělal jsem TBC
  • » netrpím vředovou nemocí žaludku, ani onemocněním žlučníku či slinivky
  • » neměl jsem tyfus, paratyfus
  • » netrpím revmatickým onemocněním
  • » netrpím zvýšenou krvácivostí (z nosu, dásní)
  • » nemám onemocnění nervového systému (epilepsie, roztroušené skleróza)
  • » v pokrevním příbuzenstvu nemám výskyt Creutzfeldt-Jacobovy nemoci
  • » neprodělal jsem žádnou transplantaci orgánů
  • » nejsem alkoholik
  • » v letech 1980–1996 jsem nebyl déle než 1/2 roku v Anglii či Francii
  • » nejsem HIV-pozitivní, ani nepatřím do tzv. rizikových skupin (promiskuitní způsob života, nitrožilní narkomani, pohlavní styk mezi muži)

Dále musím splňovat tyto podmínky:

  • » nejsem právě nemocen
  • » v posledním půl roce jsem nebyl v kontaktu s vážnou nakažlivou nemocí (žloutenka, TBC, pohlavní nemoci, malárie)
  • » v posledním půl roce jsem nebyl na operaci
  • » v posledním roce jsem neabsolvoval mimo zdravotnické zařízení akupunkturu, piercing nebo tetováž
  • » v posledním měsíci jsem neužíval antibiotika
  • » v posledním měsíci jsem neměl přisáté klíště
  • » v posledním týdnu mi nebyl trhán zub
  • » u žen: nemám právě menses, od posledního porodu uplynulo aspoň půl roku
  • » nejedl jsem v posledních 14 hodinách žádné jídlo obsahující tuk (není však vhodnéhladovět jezte jídla bez tuku, pijte dostatek nealkoholických nápojů)

Uvedené podmínky platí „v zásadě“. Vhodnost konkrétního člověka pro darování krve posoudí individuálně lékař na transfúzní stanici.