kazisvět

Máte zkušenost se zámky otevírající se pomocí otisku prstů?

Chtěl bych jej použít u vchodových dveří do rodinného domu, ale mám obavu, zda je takové řešení bezpečné.

Nejlepší odpověď
elektrikář

Pro rodiný domek je to zbytečně drahé. Jsou zámky které odmyká přiložení čipu přez den na noc a dovolenou je dobré ještě zamknout.
Doplňuji:
Lze použít i čipovou kartu, Ale to se prodraží o čtečku a potíže s návštěvami. U karet se dá ovlivnit doba požitelnosti od do hodin aby vám nechodili návštěvy nevhod. Viz tchýně.

Další odpovědi
bukaj

Jak radí elektrikář, otisky prstů nejsou nelepší. 1) mnoho zařízení je velmi primitivní, takže se dá snadno oklamat a 2) nemají rezervy pro případ, že dojde ke zranění prstu (měly by mít naskenovány alespoň 3 prsty).

Lepší řešení poskytují systémy používající čipy. Zde také ale hodně záleží na ceně, kterou jste ochoten investovat. Levné systémy mohou být sice relativně (!) bezpečné, ale s cenou klesá i použitelnost.

Předpokládám, že motivace k tomuto je zejména snaha zbavit se klíčů, které člověk musí tahat neustále u sebe. Chápu potom, že vyměnit klíče za čipy není řešení.

A to je právě ta použitelnost. Lepší (=dražší) systémy umožňují definovat různé kombinace, jakými lze dům zpřístupnit. Čip zůstává jako hlavní přístupový bod, alternativou může být třeba PIN, tedy zadání kódu na malé klávesnici u dveří. Hodně se také používá režim domácího čipu, tedy druhý čip, který si práci na zahradě připnete třeba na hodinky (a případně je rozdáte návštěvám), takže vám nepřekáží. Tyto čipy pak mají buď omezenou platnost, nebo lze dokonce jejich funkčnost v systému kdykoliv deaktivovat, takže i kdyby vám návštěva čip nevrátila, není to pro vaše soukromí a majetek žádné ohrožení (jako by bylo v případě ztráty klíče).

A samozřejmě si systém uchovává záznam všech přístupů, takže lze zpětně dohledat kdo a v kolik prošel dveřmi.

Mnoho těchto systémů se dá koupit výhodně na Aukru a jiných e-shopech, ovšem před tím velmi důrazně varuji!!! Bezpečnostní systém je velmi komplexní zařízení a jeho nesprávná instalace může otevřít zloději bezpracnou cestu! Systém je vždy totiž tak slabý, jak slabá je je jeho nejslabší část. Tyto systém by měl vybírat, instalovat a revidovat odborník.

Vše je jen o penězích. Bohužel.