ondra07

Mám po maturitě, jsem OSVČ, co musím udělat kromě placení zdravotního?

Zdravotní si budu platit. Sociální nemusím? A když mám vedlejší činnost, mám to tak nechat, nebo udělat hlavní? Zaměstnaný nejsem a asi ani nebudu. A musím podávat přehledy o příjmech a výdajích? Je toho docela hodně a jsem zmatený trochu. Jako student jsem to moc neřešil… ale ted nevím, co dál… samozřejmě se zeptám na pojištovnách… ale spíš mě zajímá ten finanční úřad, jaké mám povinností vůči němu apod…

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Jen ve zkratce.
Živnostenský list, přihlásit na ZP a hradit zákonem stanovené zálohy, přihlásit na SP a hradit zákonem stanovené zálohy, přihlásit na FÚ, kde nehradíš nic.
Nejpozději k poslednímu březnu podat daňové přiznání na FÚ, kde si vypočteš daň a zde zjistíš, zda platit zálohy na daň nebo ne. Ke dni daňového přiznání podat přehled jak na ZP, tak na SP, kde si vypočteš pojistné a vypočteš zálohy na ZP a SP.
Zjednodušeně řečeno, pokud příjem bude nižší než základ pro platbu SP a ZP, platíš zálohy stanovené zákonem (dejme tomu 1300 měsíčně), pokud příjem bude vyšší, platíš vypočtené zálohy (dejme tomu 3000 měsíčně). A za rok to samé. Zaplacené zálohy se odečtou při platbě pojistného.
Vůči FÚ máš dvě povinnosti. Oznámit podnikání a vydají ti doklad a podat daňové přiznání. Pokud nebudeš plátce DPH a jiné, tak nemáš nic jiného.

Další odpovědi
ivzez

Jestli skončil status studenta a jestli souběžně nejste zaměstnán,
změní se SVČ vedlejší v SVČ hlavní. Pak by naběhla i povinnost
hradit sociální pojištění.

0mar

Záleží na příjmech. V prvním roce nebudete muset platit sociální poj. Ta vám bude případně doúčtována po podání přehledu na ČSSZ. Pěkný průvodce je na http://www.xn--ivnosti-cxb.eu/jak-zacit-podnikat/ Jako je toho docela dost – na začátek. Nicméně není třeba se bát 🙂

  1. pokud již nebudete student a nebudete nikde zaměstnán, bude to činnost hlavní,
  2. přehledy budete muset podávat tak jako tak,
  3. podávat přiznání daně z příjmu (to je povinnost jediná – jednou za rok),