lenusik

Mam narok na vraceni dani pri minimalnem plate? Jak to muzu zjistit?

Mam narok na vraceni dani pri minimalnem plate? Jak se to vypocitava podle čeho?

Odpovědi
JájsemRaibek

Nárok není o výši platu, ale od odvedené dani. Pokud žádnou daň neodvedeš, nic taky nemůžeš chtít zpět.
Úplně zjednodušeně, bez jakýchkoli výpočtů, slev, bonusů atd.
Základ daně se zaokrouhluje na celé stokoruny nahoru a daň činí 15%.
Takže pokud je daňový základ 901,–Kč, činí daň úplně stejně jako u základu 1000,–Kč. Tedy 150,–Kč.
Oproti tomu při vyúčtování daně se sečte roční základ daně, zaokrouhlí se na celé stokoruny směrem dolu a vypočte 15% daň. Rozdíl mezi zálohou a skutečnou daní je přeplatek.
A nyní k příkladu:
12×901=10812 zaokr. 10800 tj. 15% 1620,–Kč sražené zálohy 1800, přeplatek 180,–Kč
12*1000=12000,– tj. 12000, tj. 15% 1800,– Kč sraž. zálohy 1800, přeplatek 0,– Kč

mosoj

Oni to zjistí za tebe.

Pepa25

Pouze 1) pokud přicházejí v úvahu odčitatelné položky nebo slevy, které se neuplatňují průběžně nebo 2) došlo v průběhu roku ke změně (zaměstnání jen část roku, manželka odešla na mateřskou atp.). K bodu 1: Každý měsíc se ve výplatě zohledňuje podepsané prohlášení a děti. Takže musíte mít něco další k odečtení: zaplacené úroky z hypotéky, dar fotbalovému klubu, příspěve kodborové organizaci, potvrzení o darování krve …
Propočet je v různých mzdových kalkulačkách na webu, např. v odkaze.

Zdroj: https://www.fi­nance.cz/dane-a-mzda/kalkulacky-a-aplikace/mzdovy-kalkulator/?roz­sirena=1