annas

Mají kolečkové brusle nějakou historii,nebo patří do současnosti?

Nejlepší odpověď
rynek878

První patentované kolečkové brusle byly představeny v roce 1760. Vynalezl je belgičan John Joseph Merlin, zprvu tyto brusle nebyly populární. V roce 1863 byly Jamesem Plimptonem vynalezeny tzv. „rocking“ brusle. Byly vylepšenými kolečkovými bruslemi a umožnily lepší změny směru. Tyto brusle již umožnily lepší zatáčení a projíždění okolo překážek a začaly se dostávat mezi lidi.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ko­le%C4%8Dkov%C3%A9_brus­le

Další odpovědi
BEAES

První patentované kolečkové brusle byly představeny v roce 1760. Vynalezl je belgičan John Joseph Merlin, zprvu tyto brusle nebyly populární. V roce 1863 byly Jamesem Plimptonem vynalezeny tzv. „rocking“ brusle. Byly vylepšenými kolečkovými bruslemi a umožnily lepší změny směru. Tyto brusle již umožnily lepší zatáčení a projíždění okolo překážek a začaly se dostávat mezi lidi.

V roce 1937 vznikla Asociace obsluhujících umělá kluziště, nyní se jmenuje Asociace kolečkového bruslení. Asociace prosazuje zájmy kolečkových bruslařů a nabízí hodiny pro veřejnost, zaměřují se i na šíření kolečkové bruslení mezi veřejnost. Nynějším prezidentem je Joe Champa a jeho zástupcem je Bobby Braun. Asociace sídlí ve městě Indianapolis.

Posléze, kolečkové bruslení se vyvinulo ze sportu sloužícího k trávení volného času v soutěžní sport, prvním olympijským sportem se stal hokej na kolečkových bruslích, poprvé byl na olympijských hrách v roce 1992. Dalšími sporty jsou rychlobruslení, krasobruslení a roller derby.

vagra

K historii kol. bruslí, přidám jednu zajímavost:
V roce 1823 angličan Robert John Tyres, vynalezl " rolitos", předchůdce dnešních in-line bruslí.Používali je účinkující v berlínské opeře.
Pohyb herců na jevišti byl plavný, ladný a plynulý. Diváci si však stěžovali, že je ruší vrzání koleček.
Zlom nastal v roce 1884, kdy byla vynalezena kuličková ložiska.

Zdroj: http://www.ces­katelevize.cz/po­rady/1095927644-kalendarium/207562235­300012/