Agneta

Kdy vznikly první brusle? A kdy kolečkové?

Chodíte bruslit? Máte raději led, nebo inlajnery?

Nejlepší odpověď
annas

Bruslila jsem jen v dětství, ale už je to dávno…

"První zmínky o bruslení pocházejí už z dob pravěku, kdy se tento šikovný nástroj hodil k zrychlenému pohybu po ledové ploše a tedy i k lepšímu a snadnějšímu lovu. K odrazu po ledě tehdy ještě sloužily dvě tyče. První kovové brusle staré zhruba 2000 let byly nalezeny v Maďarsku u Balatonu. Nicméně bruslení coby lidová zábava se začalo prosazovat až mnohem později. Ve 14. století se „let na ledě“ objevil hlavně ve Skandinávii a Nizozemí.

Na našem území začala holdovat bruslení v 16. století nejprve šlechta, ale pravý rozmach nastal až o dvě století později při karnevalech na ledě. Brzy se tohoto trendu chytli Pražané, velkou oblibu si v průběhu let získalo hlavně bruslení na zamrzlé Vltavě.

atd. "
http://www.ces­katelevize.cz/po­rady/1095927644-kalendarium/214563235­300048/
--

Kolečkové brusle
„Nejstarší dochované zprávy o kolečkových bruslích se datují po roce 1700. Nizozemci měli již tehdy v oblibě zimní bruslení po zamrzlých kanálech. Neznámý vynálezce se pokoušel o "bruslení v létě“, když na své boty upevnil dřevěnou konstrukci z trámků a obručí. Noví bruslaři – suchozemci dostali předzdívku 'Skeelers
Historie vzniku prvních kolečkových bruslí sahá až do počátku 18. století do Nizozemí. Právě zde bylo velmi oblíbené klasické bruslení na ledě, kdy zamrzlé kanály, jimiž je celé Nizozemsko protkáno, sloužily jako ideální dopravní tepna. Jenže co když led roztaje? A tehdy jednoho neznámého kutila napadlo připevnit na nože bruslí kolečka. Kolečka byla umístěna v řadě, byly to jakési prehistorické „inlajny“ atd. "

http://www.mar­tanci.cz/Cz/Mar­tapedie/Detail/36-Historie-koleckovych-brusli/

Další odpovědi
zzzlatokopka

Inlajny:-)

Přes léto toho docela dost najezdím, jen mě štve, že ty nové cyklostezky nedělají i pro bruslaře. Chodíme bruslit v noci, to nejsou auta a dá se jezdit i po cestách.

Doplňuji:
Štěstí, tu Ann mám, pač já nemám ani tušení kdy a kde to vzniklo:-)

Putin

Přesně jak píše annas 🙂 Jen ještě dodám zajímavost – brusle dokonce používali holandští vojáci za druhé světové války k rychlejšímu přesunu! 🙂 http://i.imgur­.com/sdvpbX7.jpg PS: Já byl naposledy na ledě za mlada, kolečkové brusle jsou ale perfektní!

anonym

První patentované kolečkové brusle byly představeny v roce 1760. Vynalezl je belgičan John Joseph Merlin,

Nálezy prvních kostěných bruslí se datují v tisících let před naším letopočtem. Nejstarší kovové brusle pocházející z přelomu letopočtu byly nalezeny v Maďarsku u Balatonu, ale více se rozšířily od 14. století v Nizozemí a Skandinávii. Brusle se k botám připevňovaly za pomoci řemínků. Díky pozdějšímu přechodu na ostření na dva břity se žlábkem mezi nimi se uživatelé mohli zbavit hůlek, které do té doby sloužily k odpichu. Bushnell sestrojil ve Philadelphii v roce 1848 celokovové brusle, které se k botám připevňovaly ze stran šroubovacími svěrkami na kličku. Odtud již byl jenom krok k bruslím, které byly přímo připevněny na boty .
Nebruslím,raději lyžuju.

Pepa25

Technická: inline brusle nerovná se kolečkové brusle. My dříve narození pamatujeme brusle, které neměly kolečka v řadě za sebou 😉 Inline je až záležitost začátku 90. let minulého století …

annas

Ano. V odkazu, který jsem vložila je možné dočíst ještě toto:

„V devadesátých letech minulého století začala velká móda inline bruslí a jejich prodeje a oblíbenost velmi rychle překonala klasické roller skaty (se dvěma kolečky vpředu a dvěma vzadu). Nyní je k dispozici mnoho druhů in line bruslí podle způsobu užití (hokej, rychlobruslení, freestyle, fitness). V devadesátých letech minulého století začala velká móda inline bruslí a jejich prodeje a oblíbenost velmi rychle překonala klasické roller skaty (se dvěma kolečky vpředu a dvěma vzadu). Nyní je k dispozici mnoho druhů in line bruslí podle způsobu užití (hokej, rychlobruslení, freestyle, fitness). “

annas

Ad Jugar – a co zdroj?

https://www.go­ogle.cz/search?q=Prvn%C3­%AD+patentovan%C3%A9+ko­le%C4%8Dkov%C3%A9+brus­le+byly+p%C5%99ed­staveny+v+roce+1760­.+Vynalezl+je+bel­gi%C4%8Dan+Joh­n+Joseph+Merlin,&i­e=utf-8&oe=utf-8&gws_rd=cr&e­i=mVElVf3KNcKVsgHg­ioDQCw

Agneta

Já jen na ledu…inlajny nejezdí tak hezky, mimoto potřebují absolutní rovinu – výborný asfalt, jinak je to dřina:D

zzzlatokopka

I na zámecké dlažbě se dá jezdit:-))) Chce to dobré ložiska:-)