Gabilka

Má cenu si spořit na důchod?

Přemýšlím, zda to má vůbec cenu si spořit od svých cca 24 let. Abych se důchodu vůbec dožila, když se to stále prodlužuje a nebo aby ta organizace nezkrachovala.
Doplňuji:
Slamník je dneska taky riziko, když se starší lidé nechají okrást od těch zas..... zlodějů. Jinak já mám taky radši penízky u sebe, než někde v nějaký bance, protože nevíte, kdy zkrachují. Možná je otázka položená blbě, né jestli má cenu si spořit, to je jasný, ale spíš se mi jednalo o to, aby člověk o ty peníze nepřišel!

Nejlepší odpověď
1popelka1

Spořím si, ale není skoro dne, kdy bych si neříkala, má to vůbec cenu??? Pokud se důchodu dožiju, tak ne určitě ve zdraví (s rodinnou diagnózou)… takže vlastně cenu to má – šetřím si na domov důchodců a lékaře…
Doplňuji:
Ti šťastnější-zdraví si díky spoření užijí život, aniž by živořili… aspoň v to doufám. Určitě spořte, dnes to ani jinak nejde.
A pokud se bojíte, že institice zkrachuje, pořád je tu slamník 🙂

Další odpovědi
anonym

To bude dnes nutnost,aby jste mela nejake finance uz v tehle dobe pred reformou maji duchodci tezkosti,co pak?Myslet na zadni kolecka se jiste vyplati!

ten který je

Já si také spořím na důchod, ale mám obavu že jestli se dožiji penze tak zapomenu kde mám ty peníze uloženy.:-)

ReHu

Zcela jistě to cenu má, ba bych řekla, že to je přímo nutnost. Z toho důvodu, že až budeme v důchodu, nedělám si iluze, že státní kasa bude o mnoho plnější, než je teď a nebude tudíž z čeho důchody vyplácet. Proto se také stále prodlužuje odchod do důhodu apod.
Je proto také důležité vědět, kolik a kam a jak. Zkušenosti nám ukázaly, že neni zrovna vhodné spoléhat na české peněžní ústavy. Kdo za naše vklady ručí, aby ústav nezkrachoval či ho kdosi nevytuneloval? A také jaké nám dají úroky, abychom během let následkem inflace neměli na konci, když kačky budeme potřebovat méně, než na začátku. Inflace se bohužel též týká i peněz " ve slamníku".
Proto doporučuji se zajistit se nějakým pasivním (reziduálním) příjmem.

nabubindes

jako, že vstáváš denně do kolbenky na 6:00? a spoříš si na důchod, jako že si ukládáš? kolik? to co uložíš ti nikdy nemůže stačit! ze VŠECH budou sociální případy! to co se neztratí, nerozkradou, stihne udělat inflace a krize! nebude krize? co myslíš že se stane až největší věřítel USA, ČÍNA dosáhne, získá potřebné technologie a začne tlačit na USA! moc velkou budoucnost nemáme… CARPE DIEM

led

Ano má to cenu. Nikdy neviete dopredu, kedy odídete do dôchodku /invalidný,sta­robný…/. A keď sa ho náhodou nedožijete, aspoň majú pozostalí čím zaplatiť pohreb

mosoj

Vemte 10 000 Kč a z toho žijte 1 měsíc. Mějte na paměti, že z toho musíte zaplatit i poplatky které se platí třeba 1× nebo 2× ročně. Pokud Vám to vystačí a budete spokojená
spořit nemusíte. Počítejte ale s tím, že v případě nemoci nebudete mít na léky ,lékaře
nebo na náhradní zuby.

Tak to znám. Za minulého režimu jsem znal lidi, kteří chodili a říkali ! „nejlepší je nemít nic“ . Záhy po převratu pak patřili mezi nebohatší lidi a tyto peníze velice snadno rozmnožili.
Takže jednejte podle svého rozumu a svědomí.

To samé jsem slýchal když jsem po směnové práci mířil na stavbu rodinného domku.
Dnes od podobných lidí slýchám, že Ti co si postavily domek za minulého režimu by měli platit větší daně z nemovitosti, protože prý k domku přišli snadno !! Ponechávám bez komentáře.

Vůbec „nejlepší“ je kašlat na to co bude v důchodu a když přijde, závidět těm kteří alespoň nějaký mají.

alexandra

Pokud Vám jde o to,aby jste o ty peníze nepřišla,tak je nedávat do nějaké málo známe banky,Je to sice taky riziko,ale už menší.Takže buď česká spořitelna,ta by měla být snad pořád,nebo Raifaisen.

fiurasek9

Pokud se chcete mít dobře aspoň tak jako dnes v produktivním věku tak určitě ano,Jsou toho plné noviny a televize že stát prostě na důchody mít nebude a tak vám nezbívá nic jiného jako si tvořit rezervu na důchod.Penzijní Fond je deobrý doplňkový produkt ale nevigeneruje vám dostatek prostředku na důchod.Ve vašem mladem věku jsou dinamičtější produkty které vám vytvoří za relativně málo prostředků strategickou částku na zabezpečení stáří.Doporučuji takový produkt který má realokační složku(uzamyká­ní zisků)

1popelka1

Tak to je pak jiná – kde a jak spořit. To by mě taky zajímalo????… ale v tomhle jsem pesimista, podle mě se nevyplatí nic… snad jen vydělávat si hodně… lidi s průměrnými a podprůměrnými platy… – radši nedomýšlím.