blesk26

Lze pouzit telefonni kabel misto sitoveho?

Mame v baraku natazeny telefonni kabel (4 piny) a potreboval bych misto nej natahnout sitovy kabel. Bohuzel natazeni kabelu je komplikovana zalezitost, je mozne pouzit stavajici kabel misto klasickeho UTP kabelu? Vim, ze 100 mbit ethernet pouziva jen 4 piny, ale nedari se mi dohledat ktere a jak to zapojit.

Pokud to tedy je mozne, jak kabely nacvaknout na rj45 konektory?
Doplňuji:
Ano, děkuji za odpověď především Hansi. Sám jsem to mezitím dohledal a opravdu jak píší na wiki: „Pro přenos 10 a 100 Mb ethernetu se používají pouze dva páry vodičů, připojené k pinům 1, 2, 3 a 6“

Kabel jsem takto nacvakl a funguje bezvadně.

Nejlepší odpověď
anonym

Samozřejmě lze. Zapojení viz odkaz.
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/RJ-45
Otázkou je vzdálenost a kvalita telefonního kabelu. A abych byl úplně přesný, tak RJ45 existují v provedení pro licnu a pro drát. V praxi to ale bývá jedno. Také je dobré ten telefonní kabel nerozpárovat.

Další odpovědi
Michal Kole

nelze, protože RJ45 má 8 vodičů. A jsou potřeba krimpovací kleště, který kabel v konektoru „zamáčknou“.

led

Doplnenie odpovede od Michala Kole
na obrázkoch sú zapojenia konektoru RJ45
http://www.go­ogle.com/sear­ch?q=zapojeni­e+rj45&hl=sk&prmd=im­vns&tbm=isch&tbo=u&sou­rce=univ&sa=X&e­i=dLqBT9_YI8Xk4QTZj4Hw­Bw&ved=0CCsQsAQ&biw=1280­&bih=846&sei=frqBT--SDMfssgaJmuyhBA