dust8

Lze potvrdit, že u větráků do počítačových skříní se vzduch při jejich chodu vždy přenáší směrem přes ochrannou mřížku?

Měl jsem v rukou dnes dva různé větráky do počítače jelikož jsem čistil prach a všimnul jsem si, že mají po boku vždy 2 ukázané šipky.
Jedna je zdali se točí zleva či zprava a další je směr proudění produkovaného vzduchu, jenž byl v obou případech směrem k mřížce.
Asi záleží jen na natočení ve skříni.
Respektive pro dostávání vzduchu otvoru ze spodu skříně se to natočí mřížkou nahoru, aby studený vzduch šel dovnitř a prach se chytal do filtru.
Do boků skříně kde bývají za prachovým filtrem dvířka mřížkou směrem ven, aby šel teplý vzduch zevnitř ven + prach do filtrů.
A nahoře zezadu dát větrák mřížkou směrem ven, aby to vyfukovalo teplý vzduch ven.

Je to takhle nějak nebo ne? Na otázku si tu neodpovídám sám. Jen spekuluji a jen možná mám pravdu.

Odpovědi
aliendrone

Divná otázka, přesněji její FORMULACE. Totiž pokud je fofrník přidělán k mřížce a funguje, tak VŽDY prohání vzduch skrze ní! Pokud ne, máš cosi shnilého v… (netroufám si odhadovat v čem). 😉 😁 😁

Podstatný je SMĚR proudění vzduchu a tos v dotazu trefil. Dole by měly být větráky „in“ (vhánět studený vzduch), nahoře „out“. Dále se upřednostňuje předozadní směr. Termosifonový efekt má napomáhat proudění, nicméně MNOHEM větší vliv podle mě má sestavení komponent a kabeláže v case (někdy brání volnému prouděni TAK MOC, že se vytvoří doslova „vzduchové špunty“). Zejména svého času kšíry ATA33/66 (takové ty obvykle šedé, placaté k IDE) byly PEKLO. Je dobře se tomu věnovat, dobré chlazení = tišší PC (fofrníky nemusí běžet naplno, tedy dělat kravál). 🙂

WordPress

Kup si Mac mini M2 PRO a budeš za vodou