Mofli

Který odhad nemovitosti lze použít pro potřebu FÚ odhledně daně?

Nebo FÚ také pošle svého odhadce jako banka? Pro FÚ je totiž výhodnější, aby ten odhad byl vyšší než kupní cena. A může se ten odhad dělat před podepsáním kupní smlouvy? Děkuji

Nejlepší odpověď
anonym

Kupní cena nemovitosti je otázka dohody mezi smluvními stranami, t.j. kupujícím a prodávajícím. Zde odhad zapotřebí není. Odhad potřebujete hlavně kvůli FÚ a zdanění z titulu převodu nemovitosti. Zde bere finanční úřad jako platný tzv. úřední odhad. Odhadci se mezi sebou nemohou nijak výrazně ve svých odhadech lišit, k tomu má jejich práce dána dost přesná pravidla a úřední odhadce si nemůže dovolit je porušovat, protože tím by se dopustil profesní chyby a mohl by také jako úřední odhadce skončit.
Finanční úřad nebere jako směrodatný „nejvyšší odhad“, ale skutečnost, která je z titulu posouzení výše kupní ceny dle zákona o dani z převodu nemovitosti směrodatná – t.j. buď se daň vyměří z kupní ceny (je-li kupní cena vyšší než úřední odhad), nebo se vyměří dle výše ceny úředního odhadu (je-li kupní cena nižší než úřední odhad).
Jiné pravidlo neexistuje a FÚ si nemůže sám o své vůli vybírat, co se mu líbí více.

Další odpovědi
Hlada

Pro vyměření daně z převodu nemovitosti je potřeba k přiznání přiložit nikoli odhad, ale znalecký posudek vypracovaný soudnín znalcem. Seznam soudích znalců je na portále Justice.cz. Posudek si musí prodávající opatřit na své náklady. FÚ nic nezařizuje, pouze vybírá daně a penále.

Sůwa

Odhad se zpravidla dělá před podepsáním kupní smlouvy. Banka by měla uznat každý platný odhad, který je opatřen „kulatým razítkem“ soudně zkoušeného znalce. V tomto oboru si švindlovat těžko někdo dovolí, protože by přišel o práci.