Tw!st

Které z bojových umění je reálně použitelné?

Zdravím, vždy mě lákalo trénovat nějaké bojové umění, ale jelikož je většina z nich jen „umění“, rád bych zvolil některé „umění“, které je použitelné například v sebeobraně. Je mi jasné že pro sebeobranu by bylo nejefektivnější něco jak Krav-maga, ale rád bych skloubil bojové umění s uměním se ubránit a reálně zpacifikovat nepřítele v boji na blízko. Tudíž nějaké bojové umění, které by částečně mělo efektivitu například krav-magy. Které umění z těch různých karate, kung-fu, jiu-jitsu, kick-boxu, MMA, capoeira, taekwondo a dalších by se nejvíce blížilo mé představě?

Nejlepší odpověď
Arne1

Každé. A každé trochu jinak.
Když vezmeš klasické judo, tak se ti může zdát, že je to k ničemu, když sebou mlátijou o zem a pořád ještě jsou čilí. Jenže první, co se v hodinách juda učíš, je, jak padat. Takže je rozdíl, jestli mrskneš o zem judistou, anebo někým z ulice.
U karate je to zase jinak, tam je to nacvičené na způsob baletu, většina úderů není vedena plnou silou, ale jen naznačena. Když na „zabrždění“ zapomeneš, tak se protějšek složí mnohem rychleji.

Další odpovědi
iceT

Je jednodušší si nepřítele nepustit blíž k tělu neb nechci riskovat ťafku při kontaktu zblízka…Moje sestra si vybrala taekwondo.

gecco

Které by se nejvíce blížilo tvé představě nemám tucha…
Ale z vyjmenovaných každé je použitelné k sebeobraně, dokonce i třeba tchaj-ťi je k sebeobraně použitelné…
😉
Schopnost sebeobrany není totožná se schopností někoho ´zbouchat´ (nebo ne nutně) – ale to tě slušný trenér naučí jako první…
😉

Aaron

Krom Krav Maga, tak Escrima, která je dost podobná, avšak účinnější a efektivnější. Určitě Pentjak Silat nebo bojové umění použité ve filmu Re: Born, nepamatuju si název, moc škol na tohle není zaměřeno, ale jedná se o efektivní eliminaci protivníka v co nejkratším časovém rozdílu. Tyhle bojové umění lze využít i kdekoliv a kdykoliv, přizpůsobit se prostředí a využívat vše po ruce jako zbraň. Takže Krav Maga, pač je nejvíce rozšířené, a k tomu se nauč MMA pro boj na zemi.

still

Naučit se prát je možné i při ragby nebo hokeji. Tam se uplatňují principy boje a strategie. Ale protože jste při tvorbě dotazu použil slovo „umění“ 8×, tipuji, že vám půjde asi o nějaký ucelený bojový systém, který byste rád studoval. Pro začátečníky bez fyzického tréninku můžu doporučit Tai-či. Je to plnohodnotný čínský bojový systém a při dobré partě lidí je to opravdu zábava :) Navíc je nenáročný na prostor a náklady, dá se cvičit na zahradě, ve sklepě, v ložnici nebo třeba v parku.

Muffz

Krav Maga + MMA + Box = zabiják. Krav Maga tě nejlíp naučí odzbrojení nepřítele, MMA jak ho dostat na zem a postarat se, aby už nevstal, no a box na to, aby jsi rozdával i uhýbal.

Kryšpín

Záleží, výška, váha, obratnost. Když sportovci vycvičeni na Krav Maga nastoupili proti partě vycvičené brazilskému Jiu.jitsu, tak padali jak panenky, neboli síla útoku je použita proti nim

mzm

Sprint?

Tw!st

still: Jde mi o to, aby to bylo bojové umění, které by mělo uplatnění v realném souboji podobně jako krav-maga. Volil bych přímo krav-magu ale chtěl bych znát jestli některá s bojových umění by se mohlá i v realném souboji krav maze vyrovnat. Například jestli by měl někdo, kdo 10 let trénuje Taekwondo šanci zpacifikovat někoho, kdo se 10 let věnuje Krav-maze.

still

Pokud vám jde o efektivitu, pak je Krav Maga asi to nejlepší, co se dá u nás naučit. I když počítám, že postavit do klece šampiona Krav Magy a pustit na něj šampiona v thaiboxu, tak by asi dostal hodně na budku. Jde o to, jak moc jste ochotný trénovat a kam až zajít. Být v něčem opravdu dobrý jsou hodiny, dny, týdny a roky tvrdé dřiny. A protože se ptáte tady na poradně, nejspíš neznáte nikoho kdo by něco podobného trénoval, tudíž jste ani sám nikdy netrénoval. Proto jsem doporučil pro začátek Thai-chi ;) Přejít na jiný systém se dá vždycky, každý si vybere co mu sedí. Mě na vojně učili musado, celkem mě to bavilo, jednoduché, účinné.

Tw!st

iceT: mě se právě Taekwondo líbí asi ze všech nejvíce, ty kopance ve vzduchu ještě při otočce jsou úžasné 🙂